< sekcia Slovensko

DRUCKER: Rozsiahle legislatívne zmeny môžu vyriešiť viacero problémov

Na archívnej snímke minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker. Foto: TASR/Martin Baumann

Ministerstvo zmenou legislatívy zavádza aj nový spôsob fungovania urgentov v nemocniciach.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Rozsiahlou novelou zákona o zdravotnej starostlivosti sa vyrieši viacero problematických vecí v zdravotníctve. Verí v to šéf rezortu Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Je rád, že poslanci legislatívny návrh v stredu v parlamente schválili.

Novela prináša nový pohľad na poskytovanie ošetrovateľskej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb, vysvetlil po hlasovaní Drucker. Zdravotné poisťovne ich majú po novom zazmluvňovať povinne. Do zariadení tak má na budúci rok prísť 12 miliónov eur, o rok neskôr 30 miliónov eur, avizoval Drucker. Cieľom je podľa neho zabrániť "destabilizácii pacientov".

Ministerstvo zmenou legislatívy zavádza aj nový spôsob fungovania urgentov v nemocniciach. Rozdelia sa na dva typy a zdravotné poisťovne na ne budú platiť paušály. Nemocnice tak nebudú odkázané iba na platby za výkony, ozrejmil Drucker. Budú však musieť splniť aj podmienky materiálno-technického a personálneho vybavenia.

Podľa Druckera táto zmena Slovensko priblíži k vyspelejším krajinám. "Má predovšetkým prispieť k zlepšeniu poskytovania akútnej zdravotnej starostlivosti a k zníženiu odvrátiteľných úmrtí," doplnil.

Za kľúčové minister označil aj riešenie problematiky obhliadky mŕtvych tiel. "V súčasnosti sú problémy s dostupnosťou lekárov vykonávajúcich takéto obhliadky," priznal. Pozostalí tak na obhliadky niekedy čakajú aj niekoľko hodín. Služba sa má preto po novom sprofesionalizovať. Drucker očakáva aj skvalitnenie výkazov o úmrtiach.


Novinkou je napríklad aj možnosť predpisovať lieky pre chronických pacientov na rok vopred. Zároveň sa rozširuje ochranný limit pred doplatkami za lieky aj na viacnásobných darcov krvi, držiteľov zlatej Janského plakety. Ako vysvetlil Drucker, oslobodia ich aj od poplatkov na pohotovostiach.

Novela zákona rieši aj zavedenie doplnkových ordinačných hodín v ambulanciách, zrušenie odvodovej odpočítateľnej položky pre zamestnávateľov či vyššie platy sestier s praxou a vzdelaním.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.