Slovensko

Š. Harabin navrhol zastavenie prvého disciplinárneho konania voči nemu

TASR, 18. februára 2016 17:59

Harabin žiada zastaviť stíhanie, lebo je podľa neho nepochybné, že sa skutok nestal. V návrhu zopakoval, že je stíhaný za právny názor.

Štefan Harabin Foto: TASR/Jakub Kotian
Bratislava 18. februára (TASR) – Bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin navrhol disciplinárnemu senátu pod vedením Juraja Floroviča, aby zastavil disciplinárne konanie, ktoré voči nemu iniciovala súčasná šéfka Najvyššieho súdu (NS) Daniela Švecová. Návrh s týmto obsahom Harabin napísal v stredu (17.2.). Dokument zaslal TASR.

Týka sa prvého z celkovo troch disciplinárnych návrhov Švecovej smerujúcich voči nemu. Ešte 1. októbra 2015 navrhla predsedníčka NS stíhať trojicu členov senátu pod vedením Harabina za svojvoľné rozhodnutie v kauze sexuálneho násilia, po ktorom sa dostal na slobodu odsúdený Milan M. Podľa Švecovej došlo k celospoločenskému ohrozeniu.

Harabin žiada zastaviť stíhanie, lebo je podľa neho nepochybné, že sa skutok nestal. V návrhu zopakoval, že je stíhaný za právny názor. Pripomenul, že v prípade rozhodnutia jeho dovolacieho senátu platí „nezvrátiteľná prezumpcia správnosti, zákonnosti a nezrušiteľnosti“. Švecovej preto podľa neho neprislúcha označiť rozsudok za svojvoľný a nezákonný, to z jeho pohľadu môže skonštatovať iba Ústavný súd.

U predsedníčky Najvyššieho súdu nemožno podľa Harabina v právnom štáte predpokladať, že nepozná právny poriadok štátu, v ktorom vykonáva funkciu. Pokiaľ to je preukázané, potom by mala byť zbavená funkcie, lebo právnou neznalosťou ohrozuje občanov tohto štátu, mieni bývalý šéf NS.

„Keď, to ale nie je možné, potom v konaniach, v ktorých uplatňuje právomoci predsedu súdu, je legitímne právo u ohrozených a dotknutých občanov, ale aj sudcov požadovať vyšetrenie jej duševného a vedomostného stavu minimálne v rovine právnej schizofrénie znalcami - psychiatrom a psychológom, či je z titulu prítomnej neznalosti spôsobilá vykonávať funkciu sudcu a predsedu Najvyššieho súdu,“ napísal vo svojom návrhu.

Vo veci disciplinárnych konaní voči sudcom Štefanovi Harabinovi, Viliamovi Dohňanskému a Gabriele Šimonovej koná aj Švecová. Tá zaslala list predsedníčke jedného z disciplinárnych senátov, ktoré voči trojici sudcov konajú, Beáte Javorkovej. Uviedla v ňom, že disciplinárne konania sa jej javia ako zdĺhavé, nekoncentrované a vzhľadom na zmeny v zložení senátov značne problematické.

Švecová podala voči svojmu predchodcovi tri disciplinárne návrhy. Dva z nich (prvý a tretí) smerujú zároveň aj proti zvyšným dvom členom trestného senátu, v ktorom Harabin pôsobil. V prvom návrhu požaduje Švecová, aby bol Harabin preložený na súd nižšieho stupňa, v druhom finančný postih a v treťom najprísnejší trest – zbavenie sudcovskej funkcie.

Predsedníčka NS tiež požiadala, aby bol Harabinovi dočasne pozastavený výkon funkcie sudcu. O jej návrhu sa napokon nerozhodovalo. V liste, ktorý dostal na vedomie aj minister spravodlivosti Tomáš Borec, píše, že súčasné znenie zákona dáva v tejto veci priestor na prieťahy konania a odďaľovanie rozhodnutia. Úprava by preto podľa nej mala byť prehodnotená. Ministrovi navrhuje zvážiť primeranú úpravu legislatívy.

Z aktuálneho prehľadu, ktorý dnes poskytol Najvyšší súd, vyplýva, že disciplinárne konania voči Harabinovi a zvyšným členom jeho bývalého senátu sa zatiaľ neposunuli. Momentálne beží päť samostatných konaní rozdelených medzi štyri rôzne disciplinárne senáty. Tie posudzujú otázku spojenia konaní do dvoch.

Prečítajte si aj:

18. februára 2016 15:05

D. ŠVECOVÁ: Konania voči Š. Harabinovi sú zdĺhavé a problematické
Predsedníčka Najvyššieho súdu podala voči bývalému predsedovi NS tri disciplinárne návrhy.

sk
19. januára 2016 18:13

Ústavný súd zamietol návrh Harabina na obnovu disciplinárneho konania
Návrh na začatie disciplinárneho konania proti Harabinovi podala v novembri 2010 vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:51

Prokuratúra podala obžalobu na Romana Š.: Jeho psy údajne zabíjali
Polícia v marci informovala, že policajný vyšetrovateľ obvinil z prečinu usmrtenia Bratislavčana, nakoľko mu z nezabezpečeného chovného priestoru na ulici Devínske jazero malo ujsť šesť psov.

sk
dnes 7:20

Ako to už býva, začína sa škaredý víkend. K tomu sa aj ochladí
Predpoveď počasia pre Slovensko na sobotu 19. augusta.

sk
dnes 7:14

Účastníci Národného výstupu na Kriváň 2017 vyštartovali skoro ráno
Okrem oficiálne prihlásených účastníkov môže na Kriváň dnes vystúpiť ktokoľvek, no pamätný odznak dostane iba v prípade, ak bude mať výstupový lístok.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac