< sekcia Slovensko

Š. Zelník: Rezidentský program by sa mohol rozšíriť v spolupráci s VÚC

Na archívnej snímke poslanec Národnej rady (NR) SR Štefan Zelník (SNS). Foto: TASR/Branislav Račko

Podľa informácií MZ SR bolo od októbra 2018 do rezidentského štúdia zaradených 311 rezidentov.

Bratislava 18. januára (TASR) – Rezidentský program by sa mohol rozšíriť o ďalšie špecializácie v spolupráci s vyššími územnými celkami (VÚC). Ako jedno z opatrení na zvýšenie kvality a dostupnosti ambulantnej zdravotnej starostlivosti to navrhuje poslanec Národnej rady (NR) SR Štefan Zelník (SNS).

Predseda výboru NR SR pre zdravotníctvo poukázal na to, že lekár môže získať atestáciu len v lôžkovom zdravotníckom zariadení. "Finančné prostriedky na jeho mzdu by malo dostať z ministerstva zdravotníctva cez rezidentský program. Navrhujem rozšíriť rezidentský program o ďalšie špecializácie v spolupráci s VÚC. Rezidentský program musí zohľadňovať potreby danej lokality," vysvetlil s tým, že riešením by bolo aj navýšenie počtu prijímaných absolventov medicíny.

Koaličný poslanec tiež odporúča financovať ambulantný sektor cez reálnu cenotvorbu. To podľa jeho vyjadrenia zabezpečí lepšie platové ohodnotenie v tejto sfére. "Zároveň by sa to malo odraziť aj na materiálno-technickom vybavení pracovísk - obmenou novej modernej prístrojovej techniky, používaním moderných zdravotníckych materiálov a pomôcok. Zvýšili by sa investície do modernizácie samotných priestorov, čo by zlepšilo hygienický štandard," spresnil.

Ak sa podľa Zelníka zabezpečí adekvátne financovanie, potom by Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR malo pracovať na nových minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie ambulantných zariadení. "Tie budú zárukou, že zvýšený príjem ambulantného sektora sa pretaví aj do spomínanej  obnovy priestorov a prístrojovej techniky," dodal.

Podľa informácií MZ SR bolo od októbra 2018 do rezidentského štúdia zaradených 311 rezidentov. "Z toho do špecializačného odboru všeobecné lekárstvo 207 a do pediatrie 104," spresnilo. Ku koncu novembra rezidentské štúdium ukončilo špecializačnou skúškou spolu 104 rezidentov, z toho zo špecializačného odboru všeobecné lekárstvo 91 a z pediatrie 13.

Rezort zdravotníctva počas tohto týždňa dodal, že informačný deň pre záujemcov o rezidentské štúdium pre študentov piateho a šiesteho ročníka pre stred a východ Slovenska sa bude konať v apríli na Lekárskej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.