Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Slovensko

SaS chce znížiť dlhodobo nezamestnaným mzdy o 15%

Štátna tajomníčka ministerstva práce, rodiny a sociálnych vecí Lucia Nicholsonová.Foto: TASR/Martin Baumann

"Rozmáha sa fenomén čiernej práce a my nemáme efektívne mechanizmy ako to odkontrolovať," poznamenala štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová (SaS).

Bratislava 5. marca (TASR) - Dlhodobo nezamestnaní poberatelia sociálnych dávok, ktorým štát vytvorí pracovné miesto, budú pracovať za plat nižší, ako je minimálna mzda. V rámci programu "Práca namiesto dávok" to navrhuje strana SaS s tým, že ich pláca by predstavovala 85 percent minimálnej mzdy, čo je asi 278 eur. Z tejto sumy by ešte platili odvody. Ak by takúto prácu odmietli, prišli by o dávky a štát by im garantoval len jedno teplé jedlo denne.

"Rozmáha sa fenomén čiernej práce a my nemáme efektívne mechanizmy ako to odkontrolovať. V systéme je množstvo ľudí, ktorí to zneužívajú tým, že poberajú dávky v hmotnej núdzi a pritom pracujú v zahraničí. Preto chceme tieto dávky zrušiť," vysvetlila na dnešných pracovných raňajkách liberálov štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová (SaS). Podľa jej slov je však na Slovensku práce veľmi veľa, či už v štátnej alebo verejnej správe, resp. na úrovni samospráv.

"Títo ľudia by boli zamestnaní cez štátnu agentúru, ktorá by ich distribuovala tam, kde je to potrebné. Malo by to charakter verejnoprospešných prác," vysvetlila Nicholsonová s dôvetkom, že štát by mal takto vytvoriť asi 120.000 miest. Povinnosť pracovať by sa netýkala ľudí, ktorým to neumožňujú objektívne okolnosti. Dosah na štátny rozpočet týchto opatrení by bol podľa Nicholsonovej neutrálny.

V boji proti korupcii chce SaS zaviesť systém anonymného nahlasovania korupčných prípadov, čo má vyvolať väčšiu ochotu tieto skutky nahlasovať. Podnikatelia, ktorí boli uznaní za vinných pre korupčnú či ekonomickú trestnú činnosť, by mali dostať zákaz podnikania, a to nielen ako štatutári spoločností, ale aj ako ich spolumajitelia. V politike chce SaS po voľbách presadzovať sprísnenie financovania politických strán a pridáva sa tiež k iniciatíve za zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov za škody, ktoré politici spôsobili pri správe majetku štátu.

Liberáli majú tiež ambíciu presadiť jednotnú legislatívu pre všetky voľby. Zjednotiť sa majú aj pravidlá kampane a zefektívniť kontrola ich financovania. Minulosťou majú byť aj časové limity, finančné stropy na kampaň a obmedzenie politickej reklamy. Samozrejmosťou majú byť voľby cez internet, ako aj spresnenie majetkových priznaní politikov, ktoré sú dnes málo výpovedné.

V rezorte obrany chce SaS pokračovať v odstraňovaní rozdielov medzi cieľmi a možnosťami Ozbrojených síl SR. "My sme boli prví a doteraz jediní, ktorí sme pravdivo pomenovali stav armády a techniky," zdôraznil exminister obrany Ľubomír Galko. SaS chce zároveň pokračovať v redukciách počtu výcvikových priestorov, noví vojaci zase budú musieť odslúžiť minimálne 20 rokov namiesto súčasných 15. Týkať sa to však má len tých, ktorí nastúpia do armády až po účinnosti tohto zákona.

Vysoký deficit chce SaS znižovať okresávaním mandátorných výdavkov, ktoré predstavujú 70 percent nákladovej strany rozpočtu. Liberáli zároveň odmietajú znižovanie priamych daní.

Martin Poliačik (SaS) dúfa, že posledný týždeň kampane pred voľbami bude viac zameraný na programy strán. "Voliči rozhodnú o budúcom smerovaní SR. V SaS veríme, že Slovensku pomôžu poctivé riešenia, ktoré znížia nezamestnanosť, zvýšia vymožiteľnosť práva, ozdravia verejné financie a zvýšia mieru slobody občanov. SaS je stranou odborníkov. Neponúkame prázdne sľuby, ale konkrétne opatrenia," dodal s tým, že SaS presadila doteraz najlepší Zákonník práce a jej ministri a nominanti ušetrili krajine milióny eur.