< sekcia Slovensko

SaS: J. Mihál nebude kandidovať na šéfa strany

Predseda SaS Richard Sulík (vpravo) a podpredseda SaS Jozef Mihál (vľavo) počas tlačovej konferencie na tému Rozhodnutie o voľbe predsedu strany 20. mája 2016 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

SaS sa neštiepi, neuvažujem o odchode, zostávam poslancom SaS, podpredsedom a členom Republikovej rady, povedal parlamentný poslanec J.Mihál.Bratislava 20. mája (TASR) - Podpredseda SaS Jozef Mihál napokon nebude kandidovať na predsedu strany. Svoje rozhodnutie oznámil Mihál dnes na spoločnej tlačovej konferencii s lídrom SaS Richardom Sulíkom. Avizovali, že mimoriadny kongres SaS sa uskutoční a SaS zostane pravicová a liberálna strana.

"Oficiálne oznamujem, že nebudem kandidovať na mimoriadnom ani inom kongrese. SaS sa neštiepi, neuvažujem o odchode, zostávam poslancom SaS, podpredsedom a členom Republikovej rady," povedal Mihál. Rozhodol sa tak po štvrtkovom stretnutí so Sulíkom. "Našli sme spoločnú reč, veľa vecí sme si vyjasnili a dohodli sme sa. Obidvaja chápeme, že náš súper je strana Smer. Obidvaja chceme, aby SaS bola pripravená prevziať zodpovednosť za Slovensko po najbližších voľbách," povedal Sulík.

Voľby podľa dvojice nemusia byť o štyri roky, ale už po slovenskom predsedníctve v Rade EÚ. SaS musí byť podľa nich pripravená dostať z vlády a parlamentu zlodejov a oligarchov. "Keď sa nám to nepodarilo teraz, tak aby sme zlodejov a oligarchov vyprášili z vlády a parlamentu v najbližších voľbách. Musíme byť pripravení, zomknutí a jednotní. Nerobíme politiku pre seba, ale aby sme menili Slovensko k lepšiemu," povedal Mihál, podľa ktorého má SaS jednoznačný cieľ. "Byť úspešní vo voľbách," vyhlásil s tým, že SaS je a bude lídrom opozície.

Voľby podľa dvojice nemusia byť o štyri roky, ale už po slovenskom predsedníctve v Rade EÚ. Sulík o predčasných voľbách hovoril na základe informácie, že premiér Robert Fico sa údajne po predsedníctve chystá odísť. Dozvedel sa to podľa jeho slov z dobre informovaného zdroja. "Úrad vlády SR sa nebude zaoberať snami a výmyslami pána Sulíka," reagovala hovorkyňa predsedu vlády SR Beatrice Szabóová.

Sulík tento týždeň oznámil, že sa na mimoriadnom kongrese strany 11. júna vzdá svojej funkcie. "Dôvodom nie je rozkol v strane, dôvodom je neblahá diskusia, ktorá sa vedie v médiách a strane škodí," uviedol. Sulík poukázal na to, že podobná diskusia, ktorá sa týka vedenia SaS, sa začala viesť po neúspešných voľbách v roku 2012. Vtedajší Sulíkov protikandidát Jozef Kollár odišiel so svojimi stúpencami po nezvolení za predsedu z SaS a neskôr založili SKOK. O kandidatúre nedávno uvažoval aj podpredseda Ľubomír Galko. Ako to s ňou bude zatiaľ nepovedal. Termín má do 1. júna.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.