Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

SaS: Koncepcia modernizácie súdnictva je len uhladená zásterka

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Koncepcia označila za najvýraznejší problém slovenského súdnictva prieťahy v konaní. Podľa Baránika cynicky neuvádza ich skutočnú príčinu.

Bratislava 13. júla (TASR) – Najnovšie riešenia súčasnej vlády, ako ozdraviť slovenskú justíciu, sa nepozdávajú opozičnej SaS. Strana prišla s kritikou Koncepcie stabilizácie a modernizácie súdnictva, ktorú pripravilo ministerstvo spravodlivosti Tomáša Boreca. Minulú stredu (8.7.) ju schválil kabinet.

Odborník strany pre otázky spravodlivosti Alojz Baránik nazval strategický dokument "uhladenou zásterkou", ktorá zakrýva skutočné príčiny toho, prečo Slovensko nemá súdy, na ktorých spravodlivosť sa občania môžu spoľahnúť.

Koncepcia označila za najvýraznejší problém slovenského súdnictva prieťahy v konaní. Podľa Baránika „cynicky“ neuvádza ich skutočnú príčinu. „Tou je vplyvná skupina amorálnych sudcov na vysokých súdoch, ktorí slúžia potrebám vládnych politikov, nezriedka i samotných sudcov či prokurátorov, oligarchov a politických či iných nečestných podnikateľov,“ domnieva sa expert SaS.

Baránik je presvedčený, že takíto sudcovia rozhodujú na objednávku a korupčne. Nezdôvodniteľnými rozhodnutiami podľa neho navyše vytvárajú právny chaos, ako predpoklad pre budúce svojvoľné a korupčné rozhodnutia.

„Materiál nie je ničím iným ako obdobou plánovacích aktov ústredných orgánov štátu za éry komunistov. O tých každý vedel, že v skutočnosti nie je možné ich splniť, lebo nepomenúvajú hlavnú príčinu problémov spoločnosti, ktorou bola vedúca úloha Komunistickej strany,“ uviedol Baránik v tlačovej správe SaS.

Ministerstvo si v strategickom dokumente dalo za cieľ zvyšovať dôveru verejnosti v súdny systém a úroveň vymáhateľnosti práva. Okrem prieťahov v konaní za základné problémy súdnictva označilo i kvalitu rozhodovacej činnosti súdov, presvedčivosť súdnych rozhodnutí a nestabilitu právneho poriadku.

Z pohľadu rezortu bude potrebné prijať rad rôznorodých opatrení, ktoré by mali mať povahu dlhodobého politického konsenzu. Medzi krátkodobé opatrenia, ktoré treba prijať už v tomto a nasledujúcom roku, zaradilo i prehodnotenie systému financovania súdov, ich kauzálnej príslušnosti a rozdelenia kompetencií pri ich riadení a správe.

Ministerstvo spravodlivosti (MS) informovalo TASR, že ak by Baránik pomenoval aspoň jedno opatrenie zo schválenej koncepcie, voči ktorému má výhrady, a podložil by svoje tvrdenia argumentmi, tak by na ne mohlo reagovať. Rovnako by sa mohlo vyjadriť k prípadným novým koncepčným návrhom. "Žiaľ, tlačová správa SaS obsahuje len rétorické cvičenia bez konkrétnych návrhov. Naopak, schválená koncepcia obsahuje konkrétne návrhy riešení rozdelené do viacerých časových etáp," uvádza sa v stanovisku MS SR.

Pokiaľ ide o krátkodobé a strednodobé opatrenia, tvrdí, že všetky z navrhovaných opatrení sa priebežne dokončujú a budú predstavovať konkrétny prínos pre slovenskú justíciu. Primerane sa to týka aj navrhovaných dlhodobých opatrení.

"Pokiaľ ide o otázku očisty sudcovského zboru, pripomíname schválenú ústavnú reformu justície, ktorá vytvorila predpoklady pre zlepšenie personálneho stavu justície. Práve táto reforma umožnila aj významné zmeny na najvyšších justičných postoch a umožnila omnoho podrobnejšie preverovanie kandidátov na sudcov," dodáva ministerstvo spravodlivosti.