< sekcia Slovensko

Liberáli chcú, aby na obstaranie stíhačiek dozerala špeciálna komisia

Na snímke poslanec Ľubomír Galko (SaS). Foto: TASR/Jakub Kotian

Podľa liberálov je nepochopiteľné, že o novom programe protivzdušnej obrany Slovenska neinformoval minister obrany Peter Gajdoš, ale generálny tajomník služobného úradu ministerstva Ján Hoľko.

Bratislava 13. októbra (TASR) - Liberáli navrhujú vládnej koalícii, aby pre otázky obrany vzdušného priestoru a obstarania nadzvukových stíhačiek zriadila špeciálnu komisiu. Chcú, aby v nej svoje zastúpenie mala aj opozícia. "Precedens už pritom existuje z minulosti pri privatizácii SPP za Dzurindovej vlády. V privatizačnej komisii pôsobil aj vtedy opozičný politik Robert Fico (Smer-SD)," povedal podpredseda SaS a poslanec Národnej rady SR Ľubomír Galko.

Podľa liberálov je úplne nepochopiteľné, že o novom programe protivzdušnej obrany Slovenska neinformoval na štvrtkovej (12.10.) tlačovej konferencii minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS), ale generálny tajomník služobného úradu ministerstva Ján Hoľko. Tvrdia preto, že skutočným šéfom rezortu je on. Z vízie, ktorú predstavil, má SaS obavy. Má z nej vyplývať, že Slovensko bude naďalej používať zastaralé a poruchové migy, pričom nie je jasné, kto bude zabezpečovať ich servis a za akú cenu. Liberáli pripomenuli, že sa ruší plánovaný prenájom švédskych stíhačiek a majú sa kúpiť nové stroje.

"Rozhodnutia ministerstva obrany v správe SNS a spôsob, akým ich jeho predstavitelia komunikujú, je nedôveryhodný a vyvoláva najmä v odbornej verejnosti domnienky, že hlavným dôvodom zmien sú provízie, ktoré majú vyplynúť z predlžovania životnosti migov a nákupu nových stíhačiek," povedal Galko. Pokiaľ ide o výmenu migov, SaS nemá podľa neho žiadne preferencie. "Okrem tej, aby to boli stroje niektorého z členských štátov NATO a slovenské ozbrojené sily k nim prišli na základe transparentného a nediskriminačného procesu, ktorý zabezpečia odborníci a nie lobisti," doplnil.

Slovensko potrebuje prehodnotiť systém obstarania nadzvukového letectva, informoval vo štvrtok generálny tajomník služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko. Ohľadom nákupu nových nadzvukových lietadiel zdôraznil, že "niežeby sme nechceli, ale je to z hľadiska naplánovania investícií a získania zdrojov". Podľa neho je potrebné taktiež prehodnotiť systém obstarania nadzvukového letectva. "Pri rokovaniach so švédskou stranou sme zistili, že o prenájme letových hodín absolútne neuvažujú," uviedol.

Ochrana vzdušného priestoru Slovenska bude podľa Hoľka zabezpečená. Do úvahy prichádza viac variantov ako napríklad predĺženie abonentskej zmluvy ohľadom Mig-29, uzavretie zmluvy s iným partnerom či predĺženie životnosti lietadiel.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.