Slovensko

SaS:Súdna rada a vláda potvrdili nomináciou Procházku svoju zlú povesť

TASR, 3. januára 2017 14:06

Odmietnutie bývalého predsedu strany #Sieť, považuje SaS potvrdenie toho, že závažné prešľapy v morálke nie sú v európskej justícii brané s takou ľahkovážnosťou ako na Slovensku.

Radoslav Procházka Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 3. januára (TASR) – Opozičná parlamentná strana SaS privítala rozhodnutie poradného výboru Rady EÚ vo veci kandidatúry Radoslava Procházku. Odmietnutie bývalého predsedu strany #Sieť, ktorý kandidoval na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ považuje SaS potvrdenie toho, že závažné prešľapy v morálke nie sú v európskej justícii brané s takou ľahkovážnosťou ako na Slovensku.

"Slovenská Súdna rada i vláda mali o Radoslavovi Procházkovi k dispozícii presne rovnaké informácie ako poradný výbor, ale jeho kandidatúru na sudcu podporili. Dnes si môžu spytovať svedomie, ak, samozrejme, nejaké majú," uviedli vo svojom vyhlásení podpredsedovia strany Ľubomír Galko, Jozef Mihál a Jana Kiššová.

Výsledok je podľa predstaviteľov SaS jasný: "Poradný výbor si dobrú povesť udržal tým, že slovenského nominanta Procházku odmietol. Súdna rada a vláda potvrdili svoju zlú povesť tým, že ho do funkcie nominovali," doplnili.

Súdna rada SR v pondelok (2.1.) oznámila, že má písomné stanovisko poradného výboru Rady EÚ. Ten zaujal k Procházkovej kandidatúre negatívne stanovisko vzhľadom na obavy ohľadne integrity kandidáta, ktoré neboli rozptýlené. V stanovisku sa nachádza zmienka o vôli kandidáta vyhnúť sa zdaňovaniu niektorých nákladov na jeho prezidentskú kampaň v roku 2014.

Kandidatúru poradný výbor odmietol 12. decembra. Na jej nevhodnosť predtým upozornil predseda SaS Richard Sulík. V liste adresovanom výboru poukázal na nízky morálny kredit Procházku a na netransparentné financovanie jeho dvoch politických kampaní - prezidentskej a parlamentnej. Výbor uskutočnil v tejto veci kontradiktórne konanie.

Predseda vlády Robert Fico 13. decembra uviedol, že rešpektuje rozhodnutie poradného výboru Rady EÚ. Vyjadril názor, že Procházkovi pravdepodobne ublížila angažovanosť v politike. Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková v liste reagujúcom na podanie Sulíka uviedla, že zvoleniu Procházku za kandidáta predchádzal transparentný, férový a zákonný proces, ktorého súčasťou bolo aj zákonné vypočutie kandidátov.

Súdna rada zvolila Procházku tesnou väčšinou jedného hlasu 19. septembra 2016. Vláda kandidatúru odsúhlasila 28. septembra 2016. Procházka bol druhým neúspešným kandidátom Slovenska na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Pred ním neuspela kandidátka Mária Patakyová pre nedostatočnú znalosť francúzskeho jazyka. Súdna rada bude musieť vypísať ďalšiu voľbu. V nej bude hľadať tretieho kandidáta na medzinárodný súdny post.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

včera 16:03

Európsky súd pre ľudské práva priznal odškodné slovenskému teroristovi
Slovenská republika je povinná zaplatiť Kucovi odškodné vo výške 6500 nemajetkovú ujmu a ďalších 9000 eur ako kompenzáciu jeho výdavkov a nákladov spojených so súdnym konaním.

sk
včera 15:37

O post šéfky Nitrianskeho kraja sa bude uchádzať R. Kolenčíková
Kolenčíková sa zviditeľnila kritikou Smeru–SD. V októbri minulého roka svojich niekdajších straníckych kolegov obvinila z korupcie, klientelizmu i nemorálneho správania.

sk
včera 15:01

Dovolenkári sa môžu z Mexika vrátiť s hnačkou, treba byť na pozore
konkrétne ide o cyklospórovú infekciu, ochorenie spôsobujúce nepríjemné vodnaté hnačky, nevoľnosť, kŕče v bruchu či bolesť svalov.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac