< sekcia Slovensko

SaS: Tragédie si treba pamätať, aby sme nedopustili ich opakovanie

Peter Osuský Foto: TASR/Michal Svítok

Aj smutné výročia si podľa poslanca strany SaS treba pripomínať, a to najmä vtedy, ak sa ríša zla prebúdza.

Bratislava 20. augusta (TASR) - Tragédie si treba pamätať, aby sme nedopustili ich opakovanie. Pri príležitosti 47. výročia vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa na to apeluje poslanec NR SR za SaS Peter Osuský.

“Ulicami hrmeli tanky a ľudia im išli v ústrety s holými rukami. Posielali preč vojakov, z ktorých mnohí ani nevedeli, prečo sú tu a kam ich poslali. Ľudia sa postavili proti brutálnej sile a mnohí na to doplatili. Musíme si pamäť, čo znamenala 'dočasnosť' a ako dlho trvalo, kým poslední 'spriatelení' vojaci odišli," povedal člen liberálov.

Osuský zároveň pripomína, že pamätná tabuľa na budove Univerzity Komenského nesie jasné posolstvo o tragickom konci jednotlivcov. „Ale 21. august 1968 bol i tragédiou generácií tých, ktorým poznačil osudy. Napriek tomu aj smutné výročia si treba pripomínať, a to najmä vtedy, ak sa 'ríša zla' prebúdza a ak jej propaganda robí z agresora záchrancu,“ myslí si poslanec.

Text na mramore podľa jeho slov pomenúva veci jasne, zabíjanie neeufemizuje formuláciami typu "tragicky zahynul". "Pomenúva zločin i páchateľa pre pomoc našej pamäti a pamäti tých, čo prídu po nás. A pre výstrahu všetkým, ktorí si myslia, že dejiny sa nemôžu opakovať," dodal.