Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Zásahy do návrhu zákona o VVI môžu ohroziť činnosť SAV, tvrdí vedenie

Tlačová konferencia Slovenkej akadémie vied (SAV) k návrhu zákona o transformácii výskumných ústavov na verejné výskumné inštitúcie v utorok 26. mája 2015 v budove Úradu SAV na Štefánikovej ulici v Bratislave. Na snímke zľava zástupca Iniciatívy VEDA CHCE ŽIŤ Imrich Barák, predsedníčka Snemu SAV Ľubica Lacinová, predseda SAV Pavol Šajgalík, podpredsedníčka SAV pre vedu a výskum Eva Majková a predsedníčka Odborového zväzu pracovníkov SAV Daniela Illéšová. Foto: TASR/Štefan Puškáš.

Upozornil na to dnes predseda SAV Pavol Šajgalík.

Bratislava 26. mája (TASR) – Zásahy zboru poradcov predsedu vlády do návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách (VVI) a v ňom obsiahnutej novely zákona o Slovenskej akadémie vied (SAV) môžu ohroziť ďalšiu činnosť tejto vedeckej inštitúcie. Upozornil na to dnes predseda SAV Pavol Šajgalík.



Priebeh prerokúvania zákona o VVI sa podľa jeho slov dostal do mŕtveho bodu a materiál s pripomienkami, pripravené zborom poradcov premiéra a splnomocnencom vlády pre výskum a inovácie Jaromírom Pastorekom, bývalým predsedom SAV, je pre akadémiu neprijateľný. Vedci totiž upozorňujú, že tieto pripomienky podstatne menia charakter textu zákona, a to najmä v časti novelizujúcej zákon o SAV. "V tomto materiáli nám nesmierne vadí paragraf, ktorý hovorí o transformácii organizácií SAV na verejné výskumné inštitúcie. V rámci neho sa požaduje, aby každá inštitúcia predložila transformačný projekt do konca roka 2016," priblížil Šajgalík, podľa ktorého sa to ani pri troche dobrej vôle nedá stihnúť.

Okrem všetkých podmienok, ktoré musia inštitúcie splniť, upozorňuje predseda SAV aj na paragraf, ktorý hovorí o tom, že ak minister školstva návrh transformačného procesu nechváli do konca roka 2016, organizácia týmto dňom zanikne. "Toto sa v našom ponímaní dá interpretovať tak, že zo samosprávnej SAV by sa stala rezortná výskumná inštitúcia ministerstva školstva, pretože minister by mal absolútne právo rozhodovať o tom, ktorá inštitúcia prejde, a ktorá neprejde," vysvetlil Šajgalík s tým, že to môže ohroziť samostatnosť SAV a jej zamestnancov.



Akadémia preto jednoznačne podporuje pôvodný návrh ministerstva školstva schválený legislatívnou radou vlády a apeluje na členov vlády SR, aby schválili tento návrh a odmietli zásahy predložené zborom poradcov.

Podľa Šajgalíka akadémia je ochotná pristúpiť aj na to, aby spravovala majetok štátu. "Je to nepohodlné a možno neštandardné pre verejné inštitúcie, ale vzhľadom na to, že sme boli doteraz obviňovaní, že chceme s majetkom, ktorí dostaneme do vlastníctva, kupčiť, tak sme ochotní s tým súhlasiť," skonštatoval. Upozornil však na istú nerovnováhu vo verejno-výskumných inštitúciách, pretože sa tento návrh týka len SAV.

Vedci dnes zároveň vyjadrili sklamanie, že zákon o VVI, ktorý od jesene pripravovalo ministerstvo školstva v spolupráci so SAV a mal umožniť jej pracoviskám prejsť transformáciou na verejné výskumné inštitúcie, sa tento rok prijať nestihne. Zákon pritom už prešiel pripomienkovým konaním aj legislatívnou radou vlády. Na rokovanie vlády však už zaradený nebol. Zaviesť mal typ právnickej osoby, a to verejné výskumné inštitúcie, a zároveň upraviť financovanie takýchto inštitúcií. Tie by sa napríklad okrem financovania zo štátneho rozpočtu mohli uchádzať aj o ďalšie prostriedky z verejných zdrojov a mohli by aj podnikať.



Ministerstvo školstva tento mesiac pre TASR uviedlo, že nepredpokladá priestor na to, aby sa tento rok stihol prijať zákon a zároveň mohla k 1. 1. 2016, teda k začiatku nového rozpočtového roka, úspešne prebehnúť transformácia SAV.

Proti ohrozeniu samosprávnosti SAV dnes v areáli akadémie na Dúbravskej ceste v Bratislave protestovalo viac ako 100 vedeckých pracovníkov.

Jaromír Pastorek pre TASR uviedol, že nedal žiadne oficiálne stanovisko k návrhu zákona o VVI. Taktiež tvrdí, že keď medzirezortné pripomienkovanie zákona skončilo, on vo funkcii splnomocnenca ešte nebol. Zbor poradcov podľa jeho slov však dával pripomienky k tomuto zákonu.

"Boli to však návrhy, aby sa zákon vylepšil. Tu ide o to, aby bol skutočné dobrý,"
uviedol Pastorek. Pripomienky poradcov sa podľa neho mali týkať správy nehnuteľného majetku SAV, transformačného projektu pre VVI a taktiež zrušenia dozornej rady a vytvorenie správnej rady VVI na rovnakom princípe ako na verejných vysokých školách. "Tieto návrhy sa dajú pomerne ľahko vyriešiť, nie je to nič kritické. Nikto však nepočul relevantné argumenty, prečo by to tak nemalo byť," dodal Pastorek.