Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 20. máj 2024Meniny má Bernard
< sekcia Slovensko

VIDEO: M. SCHULZ: Treba reagovať na výsledok referenda vo V. Británii

Na snímke predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz (vľavo) a predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie po spoločnom rokovaní na Úrade vlády v Bratislave 26. mája 2016. Témou spoločného stretnutia boli aktuálne európske otázky v kontexte predsedníctva Slovenska v Rade EÚ od 1. júla do 31. decembra 2016. Foto: TASR - Andrej Galica

Premiér R. Fico na stretnutí šéfovi Európskeho parlamentu M. Schulzovi prisľúbil, že Slovensko sa svojej úlohy zhostí dobre úlohy predsedajúcej krajiny rade EÚ.

Bratislava 26. mája (TASR) – Európska únia musí byť pripravená vyrovnať sa v druhej polovici tohto roka s akýmkoľvek výsledkom britského referenda. Po stretnutí s predsedom vlády SR Robertom Ficom to dnes povedal predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.




Ten dnes v Bratislave diskutoval s Ficom o slovenskom predsedníctve v Rade EÚ. Obaja skonštatovali, že bude treba reagovať na výsledok referenda o zotrvaní Veľkej Británie v únii, ktoré sa uskutoční 23. júna.

Nech už to dopadne akokoľvek, budeme musieť byť pripravení v druhej polovici tohto roka na to, ako sa s tým vyrovnáme,“ uviedol Schulz vo svojom vyhlásení pre médiá.



Fico šéfovi Európskeho parlamentu prisľúbil, že Slovensko sa svojej úlohy zhostí dobre. „Napriek hektickosti doby chcem zagarantovať predsedovi parlamentu, že vláda SR a jej predstavitelia budú dobre pripravení,“ povedal.

Možnosť postaviť sa do čela únie je podľa slov premiéra pre Slovensko veľká príležitosť. „Malá krajina bude v centre európskeho diania pri témach, ktoré sa nevyskytujú každý mesiac,“ vysvetlil s tým, že priority Slovenska môžu ovplyvniť viaceré aktuálne udalosti.

Musíme si uvedomiť, že 23. júna prebehne referendum vo Veľkej Británii, o týždeň na to budú veľmi dôležité voľby v Španielsku, s veľkými obavami sledujeme vývoj v Grécku, pokiaľ ide o finančnú situáciu, naďalej zostáva veľmi živá otázka migrácie,“ zhrnul.



Schulz ocenil Ficovu schopnosť veľmi účinne brániť záujmy svojej krajiny, ktorá je podľa neho kombinovaná so schopnosťou zohľadniť záujmy únie, ktorej je Slovensko súčasťou. „A to je veľmi dôležitá kombinácia,“ zdôraznil s ohľadom na to, že slovenský premiér bude okrem Slovenska stáť v druhej polovici roka i v čele štátov únie.

Predseda Európskeho parlamentu sa počas jednodňovej návštevy Bratislavy stretne i s prezidentom SR Andrejom Kiskom a predsedom Národnej rady SR Andrejom Dankom. Zúčastní sa tiež plenárneho zasadnutia Národného konventu o EÚ, kde vystúpi s prejavom.

Po schôdzke s Ficom tiež absolvoval krátke stretnutie s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom a splnomocnencom vlády pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivanom Korčokom.


TASR prináša profil nemeckého politika Martin Schulza.

Nemecký politik Martin Schulz je prvým predsedom v histórii Európskeho parlamentu (EP), ktorému sa podarilo získať tento mandát dvakrát po sebe.

Martin Schulz sa narodil 20. decembra 1955 v Hehlrathe, ktoré je teraz súčasťou mesta Eschweiler. Po absolvovaní strednej školy sa rozhodol živiť svojím koníčkom, ktorým sú knihy a vyučil sa kníhkupcom. V roku 1982 si v meste Würselen v Severnom Porýní-Vestfálsku otvoril vlastné kníhkupectvo, ktoré úspešne viedol 12 rokov.

Do politiky vstúpil vo veku 19 rokov ako člen Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD). V roku 1984 sa stal poslancom vo Würselene a ako 31-ročný bol v rovnakom meste zvolený za najmladšieho primátora. V tejto funkcii zotrval 11 rokov (1987-1998).

Poslancom Európskeho parlamentu sa Martin Schulz stal v roku 1994. Pôsobil vo viacerých výboroch, spočiatku ako koordinátor skupiny socialistov v Podvýbore pre ľudské práva a neskôr vo Výbore pre občianske slobody a domáce veci. V roku 2004 ho zvolili za predsedu druhej najväčšej skupiny v EP. Ako vedúci predstaviteľ skupiny socialistov a demokratov sa Schulz zasadzoval za sociálnu spravodlivosť, podporu zamestnanosti a rastu, reformu finančných trhov, boj proti zmene klímy, presadzovanie rovnosti a vybudovanie silnejšej a demokratickejšej Európy.

Na poste predsedu Európskeho parlamentu vystriedal 17. januára 2012 poľského politika Jerzyho Buzeka. Martin Schulz v tejto funkcii zotrvá do januára 2017, keďže 1. júla 2014 bol opätovne zvolený na druhé funkčné obdobie.