< sekcia Slovensko

SDKÚ-DS predstavila opatrenia na ochranu živnostníkov

Pavol Frešo, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa šéfa strany Pavla Freša netreba na zavedenie tohto opatrenia ani meniť zákony, stačí ho len priamo zaradiť do zmlúv.

Bratislava 26. mája (TASR) - Opozičná SDKÚ-DS dnes predstavila dva body, ktoré možno podľa strany zaradiť do zmlúv a ochrániť tak malých živnostníkov a podnikateľov pred neplatením zo strany veľkých dodávateľov. Podľa šéfa strany Pavla Freša netreba na zavedenie tohto opatrenia ani meniť zákony, stačí ho len priamo zaradiť do zmlúv.

SDKÚ-DS takto reaguje na situáciu, ktorá vznikla v súvislosti so stavebnou spoločnosťou Váhostav-SK. Štát podľa strany do dnešného dňa nepriniesol návrh, ktorým by sa do budúcnosti podarilo podobným kauzám zabrániť. "V SDKÚ-DS sme takýto spôsob našli a zakomponovali sme ho do súťaže, ktorú realizujeme v Bratislavskom samosprávnom kraji," priblížil Frešo na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Do zmluvy s víťazom tendra tak podľa jeho slov stačí zaradiť body, na základe ktorých sa môžu subdodávatelia v prípade neuhradenia faktúr obrátiť priamo na objednávateľa. Teda na úrad, alebo firmu s majetkovou účasťou štátu. Objednávateľ túto faktúru posúdi a ak je oprávnená, zaplatí za faktúru priamo subdodávateľovi. Následne si túto hodnotu odpočíta od sumy, ktorú pošle víťazovi tendra.

Zároveň v prípade, ak by zhotoviteľ diela odmietol spolupracovať a neposkytol by všetky potrebné podklady, zaplatí navyše zmluvnú pokutu vo výške 5 % z celkovej ceny diela.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.