< sekcia Slovensko

F. ŠEBEJ: Na Slovensku pôsobí ruská propaganda

František Šebej Foto: TASR/Vladimír Benko

Proti deštruktívnemu vplyvu dezinformácie a propagandy treba podľa predsedu Zahraničného výboru Národnej rady SR v záujme zachovania slobody bojovať.

Bratislava 11. júna (TASR) - Na Slovensku pôsobí ruská propaganda. Priznalo to nedávno ministerstvo vnútra. Proti deštruktívnemu vplyvu dezinformácie a propagandy treba v záujme zachovania slobody bojovať. Uviedol to predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR František Šebej z Mosta-Híd.

Poukázal na oficiálny materiál ministerstva, podľa ktorého sa ruský vplyv "prejavuje vo forme vytvárania a podpory informačných kanálov a s nimi spojených subjektov, ktoré šíria proruský naratív a spochybňujú hodnotové zakotvenie Slovenska v euroatlantickom priestore".

Šebej tvrdí, že Ruskom platené pseudomédiá, rôzne webstránky, ale už aj politické zoskupenia či občianske združenia šíria nepravdu, alebo dezinformácie. "A to nielen pre to, aby pozitívne ovplyvňovali obraz Ruska na Slovensku, ale aj pre to, aby, naopak, negatívne ovplyvnili náš názor na Európsku úniu, NATO, spojencov Slovenska aj hodnotový systém, na ktorom je postavená Európska únia a západná civilizácia vôbec," myslí si Šebej.

Konečným cieľom Ruska je podľa neho, aby Európa prestala byť jednotná. "Aby sa rozdrobila na rozhádané subjekty a aby sa tak čo najviac krajín dostalo späť pod vplyv Ruska," poznamenal s tým, že ak nebude Slovensko a okolité krajiny strednej a východnej Európy schopné efektívne odolávať tejto hrozbe, ruský vplyv bude naďalej posilňovať.

Môže podľa neho preniknúť aj do vrcholovej politiky. "Dôkazom toho, že sa to deje aj u nás, sú aj antisystémové strany, ktoré sa vďaka takto zmanipulovanej verejnej mienke a propagandou generovanej nedôvere európskym štruktúram a politike bez väčších ťažkostí dostávajú aj do parlamentu," povedal.

Most-Híd je podľa neho presvedčený, že boj proti deštruktívnemu vplyvu dezinformácie a propagandy je zároveň bojom za uchovanie slobody a demokracie. "A musí patriť medzi prioritné úlohy demokratického štátu," dodal.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.