Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 1. máj 2024
< sekcia Slovensko

Činnosť SIS je zabezpečená, uviedol M. Saloň po mimoriadnom výbore

Na archívnej snímke Marián Saloň (Smer-SD). Foto: TASR Jakub Kotian

Nový riaditeľ by mal mať podľa Šeligu obrovský morálny kredit.

Bratislava 15. marca (TASR) - Činnosť Slovenskej informačnej služby (SIS) je zabezpečená. Predseda Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS Marián Saloň (Smer-SD) to uviedol v pondelok po mimoriadnom rokovaní výboru zvolanom po zadržaní a obvinení riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Ako zdôraznil, je v záujme všetkých, aby sa jeho prípad čím skôr vyšetril.

"Námestníci majú z titulu svojich poverení kompetencie nastavené tak, že v plnom rozsahu dokážu zabezpečiť chod SIS, čo sa týka pôsobenia doma alebo v zahraničí," priblížil Saloň. Všetky zákonné postupy a procesy sú dodržané aj podľa člena výboru Miloša Svrčeka (Sme rodina). Odpovede zúčastnených námestníkov SIS na otázky poslancov zhodnotil ako kvalifikované a odborné. "Myslím si, že SIS pracuje tak, ako má," skonštatoval.



SIS podľa Saloňa zatiaľ neobdržala žiadosť Pčolinského o ukončenie služobného pomeru. Očakáva sa, že by mohla byť doručená v priebehu dňa. Služba je pripravená žiadosť sprocesovať a doručiť na Úrad vlády SR, aby mohla vláda konať.

Saloň by uvítal zvolanie Bezpečnostnej rady SR, mohol by to byť podľa neho dobrý signál aj smerom do zahraničia. "Nie je celkom šťastné riešenie, že sú uprednostňované veci typu koaličnej krízy," podotkol. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok (12. 3.) listom požiadala premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby neodkladne zvolal zasadnutie Výboru Bezpečnostnej rady SR pre koordináciu spravodajských služieb.

Svrček dodal, že SIS deklarovala, že ak je potrebné, pripraví administratívne kroky potrebné k zbaveniu mlčanlivosti Pčolinského.

Z korupcie obvinený riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský bude stíhaný väzobne. Rozhodol o tom v nedeľu (14. 3.) sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné.

Pčolinského zadržali príslušníci NAKA vo štvrtok (11. 3.) v skorých ranných hodinách. Obvinili ho, že on a bývalý námestník SIS Boris B. mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava K. vo výške 40.000 eur. Úplatok mal byť za to, aby SIS nesledovala Zoroslava K. Skutok sa mal stať v auguste minulého roka.



Šeliga: Už to nie je o pánovi Pčolinskom, ale o bezpečnosti Slovenska



Dnes je kľúčové, aby Slovenská informačná služba (SIS) mala nového riaditeľa. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) to uviedol pred pondelkovým mimoriadnym rokovaním Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR pre kontrolu činnosti SIS, ktorý sa má zaoberať fungovaním služby po obvinení a vzdaní sa funkcie jej riaditeľa Vladimíra Pčolinského. "V tomto momente to už nie je o pánovi Pčolinskom, ale o bezpečnosti Slovenska," poznamenal.




Nový riaditeľ by mal mať podľa Šeligu obrovský morálny kredit. "Služba si musí obnoviť dôveru ako dovnútra, tak aj do zahraničia vo vzťahu k naším partnerským tajným službám," zdôvodnil. Súčasnú situáciu považuje za druhú najväčšiu krízu SIS od doby, keď bola podozrivá, že bola súčasťou zavlečenia Michala Kováča mladšieho. Na výbore chce navrhnúť uznesenie, ktoré bude požadovať od premiéra a vlády, aby bol nový riaditeľ menovaný čo najskôr. Dodal, že citlivo vníma aj kritiku voči spôsobu zadržania Pčolinského.

Šeliga pripomenul, že za riaditeľa SIS zodpovedá premiér, a je na ňom a politických rokovaniach, či post zostane hnutiu Sme rodina. K tomu, kto bude nominovať nového riaditeľa, sa nevedel vyjadriť ani poslanec Gábor Grendel (OĽANO).



"SIS už avizovala svoju právnu verziu toho, či je alebo nie je potrebe zbavovať príslušníkov SIS zbavovať mlčanlivosti v prípade, že sú v pozícii obvineného. A druhá nosná téma musí byť, ako bude SIS plniť zákonné povinnosti v tejto situácii," načrtol tému výboru Grendel.