< sekcia Slovensko

#SIEŤ na post ministra dopravy navrhuje Romana Brecelyho

Na snímke nominant na ministra, dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Roman Brecely počas tlačovej konferencie strany #Sieť. Bratislava, 21. marca 2016. Foto: TASR - Michal Svítok

Brecelyho na post ministra dopravy navrhol predseda #Siete Radoslav Procházka. Ten túto nomináciu prijal a predsedníctvo strany ju následne schválilo.

Bratislava 21. marca (TASR) - Kreslo ministra dopravy by mal vo vznikajúcej vláde strán Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť obsadiť Roman Brecely. Na tento post ho navrhuje strana #Sieť, ktorej má v novom kabinete pripadnúť práve tento rezort. Predstavitelia strany o tom informovali na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Brecelyho na post ministra dopravy navrhol predseda #Siete Radoslav Procházka. Ten túto nomináciu prijal a predsedníctvo strany ju následne schválilo. "Prijal som túto pozíciu, lebo je to odborná pozícia," uviedol Brecely, ktorý je expertom strany pre energetiku a v minulosti zastával viacero manažérskych pozícií.Podľa Procházku bol práve rozvoj regiónov jednou z tém strany a rezort dopravy je tak pre #Sieť príležitosťou ukázať svoju kompetenciu.

Strana zároveň navrhuje na post podpredsedu Národnej rady (NR) SR svojho podpredsedu a zvoleného poslanca Andreja Hrnčiara. Aj jeho na túto funkciu navrhol Procházka a predsedníctvo strany to odobrilo.

#Sieti by mali zároveň pripadnúť pozície štátnych tajomníkov v troch rezortoch - na ministerstve obrany, pôdohospodárstva a s najväčšou pravdepodobnosťou aj na ministerstve kultúry.Do ústavnoprávneho výboru parlamentu nominoval Procházka bývalú členku #Siete Katarínu Macháčkovú. Tá pritom minulý týždeň ohlásila svoj odchod zo strany, keďže #Sieť plánuje vstúpiť do vlády so Smerom-SD, SNS a Mostom-Híd.

Samotný Procházka nie je nominovaný na žiadnu funkciu. "Ja som sa nikdy na žiadnu funkciu neupínal a pre mňa nikdy žiadna funkcia nebola cieľom, a tak to zostane," konštatoval. Tvrdí, že jeho primárnou zodpovednosťou je nachádzať a presadzovať spoločný záujem všetkých, ktorí tvoria #Sieť. Chce teda pôsobiť ako efektívny predseda strany.

Jedným z dôvodov, prečo strane vo vládnej koalícii nepripadol napríklad rezort zdravotníctva, pre ktorý mala vytvorenú pracovnú skupinu aj tím odborníkov, je podľa Procházku to, že premiér ostal strane Smer-SD. #Sieť podľa neho dlhodobo hovorila, že zdravotníctvo musí byť premiérskou témou, kde bude cítiť súhru predsedu vlády, ministra financií a rezortnej ministerky alebo ministra.

Matovičovi sa nepáči, že o odídencoch zo #Siete a Mosta rozhodnú tieto strany

O zaradení poslancov Miroslava Beblavého, Kataríny Macháčkovej a Simony Petrík do parlamentných výborov rozhodne strana #Sieť. A to napriek tomu, že trojica žiadala, aby o ich zaradení rokovalo hnutie OĽaNO-NOVA. Budúca koalícia Smer-SD, SNS, Most-Híd a #Sieť to však podľa Igora Matoviča zavrhla.

"Miro Beblavý, Katarína Macháčková aj Simona Petrík poprosili náš klub, aby sme si ich zobrali trochu pod patronát a vyrokovali im miesta, kde budú zaradení v ktorých výboroch. Nová koalícia nás poslala do kelu s tým, že o tom bude rozhodovať predseda strany #Sieť, za ktorú kandidovali," opísal líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič.

Pre poslancov je podľa neho dôležité, v ktorom výbore pracujú. Nazdáva sa, že poslanec by mal patriť do výboru, ktorý rieši oblasti jemu blízke. Matovič považuje fakt, že o trojici poslancov bude rozhodovať #Sieť, z ktorej odišli, lebo nesúhlasia s jej vstupom do vlády so Smerom-SD, za zlomyseľnosť.

"A zrejme to isté urobia voči Zsoltovi Simonovi. Pripadá mi to zlomyseľné, aby o nich rozhodovali ľudia, od ktorých odišli, lebo sa s ich zradou nevedeli stotožniť. Nechali rozhodovať Bugára a Procházku o osude tých statočných ľudí, ktorí sa postavili proti ich volebnému podvodu. Je to taká mečiarovská praktika," doplnil Matovič.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.