Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Školský aj zdravotnícky výbor opozíciou navrhované závery odmietajú

Na snímke zľava minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler, predseda NR SR Peter Pellegrini (Smer-SD), predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Mojmír Mamojka (Smer-SD), podpredseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Dušan Čaplovič (Smer-SD) a podpredseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Martin Fronc (KDH) počas rokovania Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Posledné slovo bude mať dnes plénum, ktoré sa začína o 10. hodine.

Bratislava 11. februára (TASR) - Výbor Národnej rady (NR) SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport a Výbor NR SR pre zdravotníctvo dnes odmietli návrhy uznesení, ktoré majú byť výsledkom mimoriadnej schôdze pléna k školstvu a zdravotníctvu. Zasadnutie parlamentu iniciovalo svojimi podpismi 35 opozičných poslancov, ktorí považujú za dôležité hovoriť o týchto témach ešte pred voľbami.

Záverom školskej časti schôdze má byť vyjadrenie vážneho znepokojenia, že vláda SR dlhodobo ignoruje problémy v rezorte školstva. "Táto situácia vyústila do ostrého štrajku pedagogických a odborných zamestnancov školstva, ktorý trvá od 25. januára 2016," uviedla opozícia. Snemovňa má tiež vyjadriť podporu učiteľom a ostatným pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom v rezorte školstva, ktorých požiadavky považuje za opodstatnené.

Parlament by mal ďalej upozorniť, že vzdelávanie je jedným zo základných pilierov každého vyspelého štátu, ale slovenské školstvo trpí akútnym podfinancovaním. Poslanci chcú tiež požiadať vládu, aby bezodkladne rokovala so zástupcami Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) a prijala uspokojivé opatrenia na ukončenie štrajku učiteľov a zlepšenie situácie v slovenskom školstve. Navrhuje aj bezodkladné preverenie financovania projektov v rezorte školstva a zabezpečenie, aby peniaze boli vynakladané efektívne a hospodárne.

Opozícia myslela aj na úpravu legislatívy. Parlament má preto podľa uznesenia požiadať vládu o predloženie návrhu novely zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch v skrátenom konaní s cieľom vyhovieť ISU. Iniciatíva totiž žiada konkrétne legislatívne úpravy, ako opätovné zavedenie možnosti získavať kredity overením kompetencií, zrušenie sedemročnej obmedzenej platnosti kreditov či obnovenie možnosti získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraniční a tvorivé aktivity.

Zdravotnícka časť mimoriadneho pléna by mala podľa opozície skončiť uznesením, v ktorom sa konštatuje, že v súčasnej zložitej situácii je potrebné prihliadať predovšetkým na ochranu práv pacientov a na zabezpečenie plnohodnotnej zdravotnej starostlivosti. "Vzhľadom na záujmy pacientov a ochranu ich práv je nevyhnutné nielen rokovať o oprávnených požiadavkách zdravotných sestier, ale aj prijať strategické opatrenia zamerané na stabilizáciu ich profesijného a sociálneho postavenia. Spoločenský a morálny význam zdravotných sestier musí byť ohodnotený aj spravodlivou mzdou a dôstojnými pracovnými podmienkami vo všetkých typoch zdravotníckych zariadení," znie návrh uznesenia.

Parlament by mal ďalej konštatovať, že dlh v zdravotníctve neustále narastá, v dôsledku čoho je ohrozený riadny chod zdravotníckych zariadení. Snemovňa má poukázať aj na závažné podozrenia z nehospodárneho plytvania verejnými zdrojmi v zdravotníctve, ktoré majú negatívne dôsledky na kvalitu poskytovania zdravotných služieb.

Snemovňa má napokon požiadať vládu, aby v záujme práv pacientov a dôstojného finančného ohodnotenia práce zdravotných sestier prijala nielen urýchlené opatrenia na vyriešenie akútneho stavu, ale aj dlhodobé a strategické riešenia v oblasti profesijného a sociálneho postavenia zdravotných sestier.

Návrhy uznesení výbormi neprešli, keďže za nich hlasovala len opozícia, ktorá nemá väčšinu. Ide však len o odporúčacie stanovisko, posledné slovo bude mať plénum, ktoré sa začína o 10. hodine.