Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

KDH a Most-Híd chcú zvolať mimoriadny školský výbor parlamenu

Martin Fronc Foto: TASR/Štefan Puškáš

Na výbor chcú pozvať školských aktivistov, zástupcov školských odborov i ministra školstva Juraja Draxlera.

Bratislava 20. januára (TASR) – Zvolanie mimoriadneho výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport budú iniciovať podpredseda tohto výboru Martin Fronc (KDH) a člen školského výboru parlamentu Árpád Érsek (Most-Híd). Podľa ich predstáv by sa malo rokovanie uskutočniť v piatok (22.1.).

Na výbor chcú pozvať školských aktivistov, zástupcov školských odborov i ministra školstva Juraja Draxlera (Smer- SD). Od štrajkujúcich učiteľov i odborárov chcú počuť ich požiadavky a predstavy a od ministra školstva vyjadrenie k tomu, aké kroky v súčasnej situácii urobil a aké možnosti riešenia ponúka rozpočet. „Verím, že sa už o tom rozprával s ministrom financií,“ uviedol Fronc.

Ďalej oznámil, že predbežný súhlas so zvolaním výboru už má od štyroch členov výboru zastupujúcich opozičné strany. "Potrebujem ešte jeden podpis, verím preto, že sa výbor uskutoční a aj bude rokovať," uviedol Fronc. Spolu s Érsekom považuje zvolanie výboru za efektívnejší krok, ako zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR. „Diskusia bude menej politická a viac vecná,“ uviedol Fronc. Zvolanie mimoriadnej schôdze síce ani jeden nevylučuje, chcú si však počkať na závery výboru. „Uvidíme, ako sa k záležitosti na výbore postavia aj členovia výboru za Smer. V súčasnej situácii však neviem, ako by reagovalo plénum, či by mimoriadna schôdza neskĺzla do kampane,“ uviedol Érsek.

Členovia mimoparlamentnej strany SKOK dnes informovali, že pod ich návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ktorá by sa týkala aktuálnej situácie v školstve, nenašli dostatočnú podporu u poslancov opozičných strán. Pod návrh sa podpísalo len osem poslancov.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), ktorá vyhlásila štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára, organizuje v tento deň demonštráciu. Uskutočniť sa má na Námestí SNP v Bratislave o 11.00 h. Informuje o tom ISU na svojej webovej stránke.

S nespokojnými učiteľmi však ešte predtým bude diskutovať minister školstva Juraj Draxler. Stretnutie je naplánované na štvrtok (21.1.) o 13.15 h.

SaS podporí zvolanie školského výboru k učiteľom


Opozičná strana SaS podporí návrh na zvolanie mimoriadneho rokovania parlamentného školského výboru k požiadavkám učiteľov, ktorí sú v štrajkovej pohotovosti. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik.

"Požiadavky učiteľov vnímam ako legitímne, splniteľné a musíme im naslúchať," vyhlásil. Pripomenul, že učitelia žiadajú zvýšenie platov, prehodnotenie systému kontinuálneho vzdelávania a navýšenie rozpočtu školstva o 400 miliónov eur.
Na snímke poslanec NRSR Martin Poliačik (SaS).
Foto: TASR/Pavel Neubauer

Zdôraznil, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) dáva milióny eur na sociálne balíčky, ktoré sú podľa Poliačika predvolebná korupcia, ale učiteľom nedá. Pritom peniaze, ktoré sa míňajú na vlaky zadarmo, na lyžiarske zájazdy alebo na dotovanie neperspektívnych uhoľných baní, by podľa poslanca mohli ísť do školstva. "Na učiteľoch stojí budúcnosť celej našej spoločnosti," vyhlásil.

Poliačik predstavil riešenia SaS pre splnenie požiadaviek učiteľov. Peniaze by sa mali podľa neho presmerovať z marketingových opatrení do platov učiteľov. Mal by sa tiež zrušiť kreditový systém ohodnocovania učiteľov. "Treba zrušiť kreditový systém a dať oveľa väčšiu slobodu školám a vedeniu škôl, aby rozhodovalo o tom, že bude kvalitných učiteľov odmeňovať viac," vysvetlil Poliačik.

Poliačik je aj za navýšenie rozpočtu rezortu školstva. Väčší balík peňazí by však podľa neho mali dostávať školy s tým, že si samy môžu rozhodnúť, čo potrebujú zmodernizovať. "Treba zvýšiť balík peňazí, ktoré idú samotným školám a ony nech sa rozhodnú, na čo ich použijú. Nie je dobré, aby štát rozhodoval o veľkých balíkoch peňazí a tie potom zvyšovali rozdiely medzi jednotlivými školami," povedal Poliačik.

Poslanec verí, že situácia s učiteľmi sa vyrieši a nedôjde k ostrému štrajku. Očakáva, že vláda zodpovedná za stav školstva príde s riešeniami a do parlamentu ich predloží v skrátenom legislatívnom konaní. Ak by to urobila, SaS je pripravená o nich diskutovať. Poliačik je za prijatie riešení, s ktorými by boli spokojní aj učitelia. Požiadavky a riešenia by mal prediskutovať mimoriadny školský výbor aj so zástupcami učiteľov, ministerstva školstva a odborníkov. Ak by sa situácia nevyriešila a došlo by k ostrému štrajku, SaS ponúka rodičom pre ich deti Liberálny dom.

ISU vyhlásila v pondelok (11.1.) štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva. Nespokojní učitelia očakávajú, že do 25. januára vláda a parlament prijmú konkrétne legislatívne opatrenia, ktoré splnia požiadavky učiteľov ešte v tomto volebnom období. Ak sa tak nestane, vstúpia v tento deň do neobmedzeného ostrého štrajku.

Aktuálne je do štrajku prihlásených už viac ako 6000 učiteľov z takmer 350 škôl.