Slovensko

Takéto zaujímavosti dosiahlo Slovensko počas predsedníctva v Rade EÚ

TASR, 22. decembra 2016 11:56

Na Slovensko počas predsedníctva podľa oficiálnych čísel prišlo viac ako 1000 novinárov - najviac na septembrový neformálny summit Európskej rady v Bratislave.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a podpredseda vlády SR Miroslav Lajčák počas oficiálneho predstavenia loga slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie v Bratislave v pondelok 22. februára 2016. Foto: TASR/Martin Baumann
Brusel 22. decembra (TASR) – Viac ako 1200 stretnutí, 230-členný tím a hodiny rokovaní - tak by sa dalo charakterizovať slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Čísla dal do súvislostí stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri EÚ Peter Javorčík.

Čo presne tých 1212 zasadnutí zahŕňa, vysvetlil Javorčík v rozhovore pre TASR. "Je to reálne číslo. Je to od všetkých ministerských rád až po stretnutia pracovných skupín, špeciálnych predsedníckych podujatí, ktoré sa potom diali v Bratislave, ale to naozaj zahŕňa všetko, od expertných až po summit," uviedol slovenský diplomat.

Najviac stretnutí - viac ako 100 - absolvoval tím pre ekonomické a finančné záležitosti, ktorému sa podarilo dosiahnuť až 27 dohôd a mal na starosti napríklad prijímanie budúcoročného rozpočtu EÚ. Vyťažený bol aj tím pre životné prostredie venujúci sa najmä parížskej klimatickej dohode.

Bremeno rokovaní na expertnej úrovni spočívalo na pleciach pracovníkov Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli, ktoré vedie Peter Javorčík. Najrozsiahlejšie materiály pripravené slovenskými odborníkmi mali až 600 strán.

Na Slovensko počas predsedníctva podľa oficiálnych čísel prišlo viac ako 1000 novinárov - najviac na septembrový neformálny summit Európskej rady v Bratislave.

Pred a počas slovenského predsedníctva Stále zastúpenie SR v Bruseli posilnilo stavy. "Mali sme viac ako 230 ľudí. Jednak našich vyslaných diplomatov, plus množstvo ľudí došlo naozaj na rok a pol, dva roky počas predsedníctva vypomôcť ako diplomati," uviedol Javorčík. Počet pracovníkov sa bude postupne znižovať na približne 90 zamestnancov, ako to bolo pred slovenskou predsedníckou úlohou.

Zaujímavosťou je, že aj počas maltského predsedníctva, ktoré sa začne 1. januára, niektoré pracovné skupiny naďalej povedú Slováci. Na základe dohody s Maltou bude Slovensko viesť skupiny o jadrovej energetike a železniciach, keďže nástupca Slovenskej republiky nemá pre tieto oblasti vlastných expertov.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:15

Analytik: Ozdravný plán poisťovne VšZP môžu pocítiť aj pacienti
Ale nejaká forma ťarchy by mala spočinúť aj na pleciach väčšiny politikov, ktorí populisticky a nezodpovedne presadzujú zdrojmi nekryté zvyšovanie výdavkov v zdravotníctve, tvrdí Dušan Zachar.

sk
dnes 17:08

Salezián Titus Zeman bude novým slovenským blahoslaveným
Pápež František schválil dnes dekrét o mučeníctve slovenského saleziána Titusa Zemana, ktorý zomrel na následky mučenia a väzenia 8. januára 1969.

sk
dnes 17:07

Sedemtýždňový pôst pred Paschou sa začal aj v pravoslávnej cirkvi
Veriaci viac pristupujú k sviatostiam pokánia a prijímania, viac sa modlia a snažia sa zlepšovať svoje vzťahy s inými ľuďmi.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac