Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Slovensko

Slovensko chce zabojovať o Európsku liekovú agentúru

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Agentúra sa bude musieť presťahovať v dôsledku brexitu. Na túto inštitúciu si robí zálusk viacero členských krajín EÚ. Slovensko na svojom území európsku inštitúciu ešte nemá.

Bratislava 23. februára (TASR) – Slovensko by sa chcelo stať novým sídlom Európskej liekovej agentúry (EMA). Vyplýva to z vyjadrení Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Agentúra sa bude musieť presťahovať v dôsledku brexitu. Na túto inštitúciu si robí zálusk viacero členských krajín EÚ. Slovensko na svojom území európsku inštitúciu ešte nemá.

"Máme ambíciu zabojovať o to, aby naša krajina mohla byť hostiteľom EMA," informoval TASR tlačový odbor MZV. Záujem ďalších krajín ministerstvo "registruje a situáciu pozorne vyhodnocuje". Konkrétnejšie o téme zatiaľ hovoriť nechce. Urobí tak až po ukončení "dôkladnej analýzy a po komunikácii s partnermi".

Žiadne oficiálne rokovania v tomto smere však ešte podľa ministerstva zahraničných vecí neprebiehajú. Zmena sídla agentúry má byť súčasťou vysporiadania vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou. Veľká Británia však ešte neiniciovala článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa spustí proces vystúpenia krajiny z EÚ. "Rozhovory nebudú ani krátke, ani jednoduché," uviedol rezort diplomacie.

V prípade EMA najskôr musí padnúť rozhodnutie o jej presídlení, upozornil podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. "Súboj o ňu už ale nastal," zdôraznil. Pri predkladaní prípadnej kandidatúry pre sídlo agentúry EÚ je podľa neho dôležitých viacero faktorov – ponuka vhodnej budovy, jasné pracovno-právne podmienky či prístup k medzinárodným dopravným uzlom.

Bratislava podľa neho spĺňa predpoklady. "Treba pripraviť mimoriadne kvalitný návrh, ako presvedčiť ostatné členské krajiny a európske inštitúcie, že práve toto konkrétne mesto je výhodné pre sídlo európskej inštitúcie," uviedol Šefčovič. Slovensku by tiež mohlo pomôcť, že na jeho území ešte nesídli žiadna európska inštitúcia.

"Agentúra EMA je nenahraditeľná z hľadiska schvaľovania nových liečiv, posilňovania výskumných úloh, ktoré vedú k novým liekom, a vydávania licencií pre nové liečivá," povedal slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik. Takisto súhlasí, že Bratislava má ideálnu polohu s "blízkosťou viedenského medzinárodného letiska, s ponukou cudzojazyčných škôl".

Európska únia má v súčasnosti 37 decentralizovaných stálych pracovných agentúr. Slovensko ako jediná krajina z regiónu strednej Európy nehostí inštitúciu tohto druhu.