< sekcia Slovensko

V týchto okresoch na Slovensku hrozia povodne a lavíny

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Ján Siman

Riziko povodne súvisí s množstvom spadnutých zrážok, nasýtenosťou povodí a výrazným vzostupom vodných stavov na ukrajinskej časti povodia.

Bratislava 17. decembra (TASR) - Na krajnom juhovýchode Slovenska hrozí povodeň. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahu 3. stupňa pre okres Michalovce, 2. stupňa pre okres Trebišov a 1. stupňa pre okres Sobrance.

SHMÚ vydal výstrahu pre východné Slovensko.
Foto: SHMÚ


Riziko povodne súvisí s množstvom spadnutých zrážok, nasýtenosťou povodí a výrazným vzostupom vodných stavov na ukrajinskej časti povodia. Vývoj situácie bude SHMÚ priebežne aktualizovať.

HZS upozorňuje na nestabilné snehové dosky, môže sa tam uvoľniť lavínaSilný vietor previal novonapadnutý sneh v horských oblastiach na záveterné svahy, kde sa uložil vo forme nestabilných snehových dosiek a vankúšov. V týchto miestach je podľa Antona Sedláka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) možné mechanické uvoľnenie lavín.

Vo Vysokých, Nízkych a Západných Tatrách v polohách nad 1600 metrov platí na nedeľu mierna lavínová hrozba, v nižších polohách Tatier, Veľkej a Malej Fatre horskí záchranári upozorňujú na malé nebezpečenstvo zosuvov snehu. HZS však v nasledujúcej perióde očakáva silný vietor na záveterných stranách svahov, čím stúpa pravdepodobnosť snehových zosuvov.

V nedeľu ráno bolo na horách zamračené až hmlisto so slabým snežením, na hrebeňoch fúkal premenlivý vietor o sile v nárazoch miestami 72 kilometrov za hodinu. „Na spevnenom zamrznutom povrchu sa nachádza desať centimetrov nového prachového snehu,“ vysvetlil Sedlák a doplnil, že počas dňa počíta s postupným ustávaním sneženia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.