Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 19. máj 2024Meniny má Gertrúda
< sekcia Slovensko

Vláda chce zakázať výkup farebných kovov a odpadu od fyzických osôb

Minister životného prostredia Peter Žiga Foto: TASR/Štefan Puškáš

Skládkovanie zložiek, ktoré možno separovať, sa má zároveň zakázať.

Bratislava 3. júla (TASR) - Na Slovensku končí na rozdiel od krajín západnej Európy väčšina odpadu stále na skládkach, zlepšeniu situácie má preto pomôcť nový zákon o odpadoch. Jeho legislatívny zámer, ktorý okrem iného počíta so zrušením Recyklačného fondu, dnes odobrila vláda SR. Ten má ministerstvo životného prostredia pretaviť do konkrétneho návrhu zákona a predložiť ho kabinetu do konca roka.

Ako vyplýva zo zámeru, činnosť Recyklačného fondu sa má ukončiť postupne. "Počas ustanoveného prechodného obdobia bude prebiehať proces autorizácie kolektívnych organizácií, ktoré následne po uplynutí prechodného obdobia budú v súčinnosti s obcami, zberovými spoločnosťami a spracovateľmi odpadov zabezpečovať triedený zber komunálnych odpadov pre ustanovené zložky komunálnych odpadov," uvádza sa v materiáli.

Výrobcovia budú mať väčšiu zodpovednosť


Dáta sústredené vo fonde prejdú do informačného systému ministerstva. Práve v chýbajúcom komplexnom informačnom systéme, ktorý by mapoval toky, evidenciu a pohyb odpadov, vidí šéf envirorezortu Peter Žiga (Smer-SD) najväčší problém. Odhadol, že v tejto oblasti sa pritom ročne točí asi 800 miliónov eur. Cieľom má byť preto jasný a transparentný systém evidencie.

Legislatívny zámer avizuje aj zavedenie úplného zákazu výkupu odpadu z farebných kovov a iného kovového odpadu od fyzických osôb alebo výrazné sprísnenie podmienok výkupu. Ministerstvo tak reaguje na pretrvávajúce krádeže kanalizačných poklopov, transformátorov, káblov či predmetov z kostolov a cintorínov alebo pamätných tabúľ.

"V tom zákone, čo sa týka fyzických osôb a výkupu železa, je buď úplný zákaz, alebo silné obmedzenie. Nechceli sme si zavrieť dvere, lebo tá diskusia prebiehala a ešte stále prebieha aj so zástupcami zamestnávateľov a tým pádom sme si nechali do paragrafového znenia otvorené dvere, aby sme to dôsledne vydiskutovali," povedal po rokovaní vlády Žiga. Rozsah obmedzení bude teda známy až v paragrafovom znení zákona.

Nový zákon by mal zaviesť a uplatňovať rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za odpad, ako je to podľa envirorezortu obvyklé v iných členských štátoch EÚ. Pozornosť sa má sústrediť na komunálny odpad. Organizácie výrobcov a dovozcov v prípade odpadov z obalov a odpadov, ako sú plasty, papier, sklo, či kovy, budú musieť uzatvoriť zmluvy s obcou, ktorá o to požiada. Pre obce preto bude výhodné separovať, pričom ministerstvo avizuje podporu vzniku zberných dvorov pre združenia obcí.

Skládkovanie zložiek, ktoré možno separovať, sa má zároveň zakázať. Ministerstvo tým chce zabezpečiť, aby úsilie ľudí, ktorí odpad separujú, nevyšlo navnivoč. Cieľom má byť motivovanie ľudí k separácii. Čím menej komunálneho odpadu vznikne, tým menšie budú náklady obcí na jeho likvidáciu, vyseparovaný odpad by mali mať možnosť odovzdávať bezplatne. To sa má následne premietnuť v nižších poplatkoch pre ľudí.