< sekcia Slovensko

Slovensko v rámci bojovej skupiny V4 zodpovedná za chemickú obranu

Za Slovensko v rámci battlegroup budú okrem špecialistov na RCHBO pôsobiť vojenskí policajti, pyrotechnici i lekári.

Bratislava 20. augusta (TASR) – V rámci spoločnej bojovej skupiny krajín Vyšehradskej štvorky (V4) bude mať Slovensko na starosti oblasť rádiologickej, chemickej a biologickej obrany (RCHBO). V tzv. battlegroup bude pôsobiť do 560 slovenských vojakov. Najviac bude Poliakov (do 1450), Česi vyčlenia do 600 vojakov a Maďari do 650 vojakov.

Za Slovensko v rámci battlegroup budú okrem špecialistov na RCHBO pôsobiť vojenskí policajti, pyrotechnici i lekári. Súčasťou slovenského príspevku bude napríklad aj dopravná rota. Proces národnej certifikácie a certifikácie modulu RCHBO musí byť ukončený do konca júna 2015. "V druhej polovici roka 2015 je pre V4 EU BG plánované živé certifikačné cvičenie s cieľom zabezpečiť zohranosť a pripravenosť všetkých komponentov bojovej skupiny na spoločné nasadenie," uvádza sa v materiáli, ktorý dnes vláda vzala na vedomie.

Ak by vojaci v rámci bojovej skupiny museli byť vyslaní do akcie, náklady pre SR na dobu vyslania 30 dní by predstavovali sumu vyše 72,5 milióna eur a na 120 dní vyše 109 miliónov eur. Príprava v roku 2015 vyjde Slovensko na približne 6,7 milióna eur. "V nákladoch na prípravu deklarovaného príspevku nie sú zarátané výdavky spojené s nákupom techniky pre dopravnú rotu vo výške cca 10.510.000 eur, nakoľko dopravná rota v súčasnosti nedisponuje kvalitatívne a kvantitatívne spoľahlivým typom technických prostriedkov na zabezpečenie logistickej podpory deklarovaného príspevku OS SR," uvádza sa v materiáli.

V prípade bojovej skupiny sa počíta s tým, že sily by mali byť na cieľovom území do 10 dní od rozhodnutia EÚ o spustení operácie. V prípade krízy alebo urgentnej žiadosti OSN by mala byť EÚ schopná viesť súčasne operácie dvoch bojových skupín v trvaní 30 dní a v prípade doplnenia zásob maximálne až 120 dní. Bojové skupiny môžu byť nasadené maximálne vo vzdialenosti 6000 km od Bruselu, napríklad na oddelenie znepriatelených strán použitím sily, či predchádzanie konfliktom vrátane preventívneho nasadenia vojsk, odzbrojovacích operácií a presadenia embarga. Ale taktiež aj na evakuáciu osôb z ohrozeného územia, asistenciu iným medzinárodným organizáciám v humanitárnych operáciách vrátane odstraňovania následkov katastrof a pri evakuácii utečencov.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.