Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

SME RODINA: Zoju súd pridelil otcovi napriek podozreniu zo zneužívania

Na archívnej snímke vpredu zľava Milan Krajniak, predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a Peter Pčolinský počas tlačového brífingu. Foto: TASR - Andrej Galica

Hnutie upozornilo na ďalší prípad odobratia dieťaťa.

Bratislava 30. mája (TASR) – Prípad odobratia malého Marca nie je podľa poslancov hnutia Sme rodina – Boris Kollár na Slovensku ojedinelým. Podľa poslancov sa totiž ukazuje, že ide o bežnú prax. Spolu s predstaviteľmi občianskeho združenia (OZ) Deti patria rodičom na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave upozornili na prípad šesťročnej Zoje.

Tú súd dočasne zveril do starostlivosti otca, hoci podľa Moniky Onderkovej z OZ ju mal biť a sexuálne zneužívať. Dievčatko po prvom pokuse o odobratie od matky v novembri minulého roku skolabovalo, následne ju úrady dali do starostlivosti otca v marci tohto roku. Na tlačovej konferencii zverejnili tiež video z odoberania malej Zoje od mamy v novembri minulého roka.

"Každým dňom sa ukazuje, že to nie sú ojedinelé prípady, ale deje sa to dlhodobo," zdôraznil Peter Pčolinský (Sme rodina). Apeloval preto na systémovú zmenu. Žiada, aby sa v prvom rade bral ohľad na záujmy dieťaťa. "Aby sa konečne niekto spýtal detí, či si prajú byť s tým alebo s tým rodičom," vyzýval Pčolinský.

Onderková zároveň vyzvala ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú (Most-Híd), tiež ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) a ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), aby preverili prípad malej Zoje.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žiťňanská (Most-Híd) sa podľa hovorcu rezortu Petra Bublu vyjadrovala k tejto veci mnohokrát a deklarovala, že bez ohľadu na ten či onen prípad chce urobiť maximum, aby k podobným situáciám nedochádzalo. V parlamente 19. mája predstavila aj niekoľko opatrení, na ktorých sa pracuje.

Uviedla, že ešte vo februári tohto roku, čiže predtým ako bol známy prípad malého Marca, zriadilo ministerstvo pracovnú skupinu, ktorú tvorili zástupcovia z ministerstva, z rezortu práce, z ústredia práce, úradu práce, z rezortu školstva, z rezortu zdravotníctva a aj sudcovia a vyšší súdni úradníci.

Pracovná skupina zhodnotila doterajšiu prax a problémy toho, ako sa postupuje pri výkonoch rozhodnutia vo vzťahu k maloletým deťom. "Zároveň sa zaoberali aj rozhodnutiami Európskeho súdu pre ľudské práva, ktoré sa týkajú tejto témy a výsledkom ich práce je zmena pravidiel, zmena vyhlášky, ktorou sa upresňujú pravidlá pre výkon rozhodnutia vo vzťahu k maloletým deťom," opísala ministerka. Táto problematika je teda podľa jej slov v pozornosti a verí, že aj táto zmenená právna úprava prispeje k tomu, že do budúcnosti sa takéto veci opakovať nebudú.