Slovensko

Smer-SD má päť podmienok pre prípadných koaličných partnerov

TASR, 21. februára 2016 17:39, aktualizované 21. februára 18:56

Uvádza sa vo vyhlásení, ktoré dnes prijalo predsedníctvo Smeru-SD. Na požiadavky vládnej strany reagoval líder KDH Ján Figeľ.

Na snímke predseda strany SMER-SD Robert Fico Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 21. februára (TASR) - Päť základných princípov si kladie vládna strana Smer-SD, a tými by sa mala riadiť budúca vláda, ktorej chce byť Smer-SD súčasťou. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré dnes prijalo predsedníctvo Smeru-SD.

Elementárnym predpokladom ďalšieho pozitívneho vývoja na Slovensku je podľa strany stabilná, funkčná a akcieschopná vláda. "Stabilita a funkčnosť vlády primárne závisí od počtu členov koalície. Čím bude širšia, tým bude väčšie riziko nestability, chaosu až rozpadu vlády. Veľkosť koalície však nie je jediným kritériom funkčnej vlády. Musí byť dosiahnutá zhoda na prioritách," povedal predseda Smeru-SD Robert Fico.Jeho strana sa chce preto riadiť piatimi základnými princípmi, pričom Smer-SD má záujem byť len v takej vláde, ktorá sa na týchto princípoch zhodne. Prvým je jednotný postoj k migračnej kríze, a to v tom zmysle, že aj nová vláda odmietne realizáciu predpísaných kvót na umiestnenie migrantov a neumožní vznik ucelených enkláv migrantov na našom území.

Druhým princípom je ochrana národnoštátnych záujmov, strategických ekonomických záujmov SR a prírodných zdrojov Slovenska, ako je voda, pôda a lesy. Treťou podmienkou je garancia, že sa nebudú rušiť prijaté sociálne balíčky a bude sa pokračovať v adresných opatreniach zvyšujúcich životnú úroveň konkrétnych skupín.

Štvrtým princípom je sociálny dialóg s partnermi ako zamestnanci či zamestnávatelia. Posledným piatym princípom je zhoda na obsahu a výkone historicky prvého predsedníctva SR v EÚ.

"Smer-SD si je vedomý, že stabilná vládna koalícia postavená na týchto princípoch nie je jedinou možnosťou po nadchádzajúcich voľbách. Je však jedinou zmysluplnou možnosťou, ktorá dokáže hájiť národnoštátne záujmy SR a zabezpečiť Slovensku a jeho občanom ďalší pokojný a pozitívny rozvoj," povedal Fico.

Premiér zopakoval, že z povolebnej spolupráce nevylučuje nikoho. "To by sme si nikdy nedovolili. Každá strana, ktorá získa nad päť percent, má právo si sadnúť za stôl," dodal Fico s tým, že za ideálnu by považoval dvojkoalíciu.


J. Figeľ: Je príznačné, že v pätici požiadaviek nemá R. Fico boj s korupciou

Je veľmi príznačné, že predseda Smeru-SD Robert Fico medzi svojimi požiadavkami na budúceho koaličného partnera nespomenul boj proti korupcii a predraženým a zmanipulovaným tendrom, ktoré okrádajú našich občanov. Vyhlásil to dnes líder KDH Ján Figeľ v reakcii na päticu princípov, ktorými sa má riadiť budúca vláda, ak by Smer-SD bol jej súčasťou.

Ján Figeľ Foto: TASR/Martin Baumann


"Nespomenul ani to, aby budúci koaličný partner nebol v rukách oligarchov. Slovensko však potrebuje radikálnu zmenu smerovania," tvrdí Figeľ. Podľa jeho slov dnes Fico potvrdil, že budúca vláda, ktorá by bola pod jeho vedením, bude pokračovať v zadlžovaní národa a v prehlbovaní problémov, ako ich poznáme v súčasnom školstve a zdravotníctve.

"KDH bude od svojich budúcich koaličných partnerov požadovať, aby sa zaviazali k rozumnej a zodpovednej politike. To predpokladá, že aj viaceré dôležité funkcie v štáte, zvlášť v polícii a v kontrolných orgánoch, budú prerozdelené tak, aby moc nebola v rukách jednej osoby. Chceme, aby štátna moc slúžila občanom a verejnému záujmu," dodal Figeľ.

Premiér dnes povedal, že elementárnym predpokladom ďalšieho pozitívneho vývoja na Slovensku je stabilná, funkčná a akcieschopná vláda. "Stabilita a funkčnosť vlády primárne závisí od počtu členov koalície. Čím bude širšia, tým bude väčšie riziko nestability, chaosu až rozpadu vlády. Veľkosť koalície však nie je jediným kritériom funkčnej vlády. Musí byť dosiahnutá zhoda na prioritách," povedal Fico.

Jeho strana sa chce preto riadiť piatimi základnými princípmi, pričom Smer-SD má záujem byť len v takej vláde, ktorá sa na týchto princípoch zhodne. Prvým je jednotný postoj k migračnej kríze, a to v tom zmysle, že aj nová vláda odmietne realizáciu predpísaných kvót na umiestnenie migrantov a neumožní vznik ucelených enkláv migrantov na našom území.

Druhým princípom je ochrana národnoštátnych záujmov, strategických ekonomických záujmov SR a prírodných zdrojov Slovenska, ako je voda, pôda a lesy. Treťou podmienkou je garancia, že sa nebudú rušiť prijaté sociálne balíčky a bude sa pokračovať v adresných opatreniach zvyšujúcich životnú úroveň konkrétnych skupín.

Štvrtým princípom je sociálny dialóg s partnermi ako zamestnanci či zamestnávatelia. Posledným piatym princípom je zhoda na obsahu a výkone historicky prvého predsedníctva SR v EÚ.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 19:16

Predseda Matice slovenskej M. Tkáč dostal výhražný list
Predseda Matice slovenskej podal v tejto súvislosti dnes trestné oznámenie. List odoslal neznámy autor 17. marca 2017 z pošty v Rožňave.

sk
dnes 19:12

J. Richter je zhnusený časťou opozície, nenechá sa ňou vydierať
Minister práce je na odvolávanie v parlamente pripravený. Opozičným politikom odkazuje, že o tomto kroku hovoria "už prakticky pol roka".

sk
dnes 18:58

Ústredie práce odmieta tvrdenia poslankyne Blahovej o kurátoroch
Sociálni kurátori mali byť údajne motivovaní zo strany galantského resocializačného strediska Čistý deň, aby umiestňovali klientov do konkrétneho zariadenia.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac