< sekcia Slovensko

SMER-SD: Ľudia si zaslúžia istoty najmä v období krízy

Foto: TASR/Henrich Mišovič

Prostredníctvom videa snem pozdravilo viacero európskych štátnikov, vrátane francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.

Bratislava 7. decembra (TASR) - Na predvolebný slogan Smeru-SD, ktorým strana garantovala voličom sociálne istoty, nadviazala strana aj v posolstve, ktoré dnes odsúhlasil výročný snem socialistov.

"Len zodpovednou politikou sa bude dariť napĺňať základné politické posolstvo strany Smer-SD o tom, že ľudia, najmä v období krízy, si zaslúžia istoty," uvádza sa v dokumente.

"Na konci druhého roku vládnutia v tomto volebnom období musíme odpovedať našim voličom, či sme naplnili naše posolstvo, podľa ktorého si ľudia aj v kríze zaslúžia istoty," konštatoval aj líder Smeru-SD Robert Fico v prejave na sneme. Dodal, že jeho vláda viac zdanila firmy a ľudí, ktorí zarábajú viac ako 3000 eur mesačne, ale nezvýšila DPH. V prvých dvoch rokoch podľa neho nebol priestor na rozširovanie sociálneho štandardu, v nasledujúcich dvoch rokoch už by Smer-SD chcel presadiť viac aj v tejto oblasti.

Na tieto slová reaguje aj schválený dokument. "V prvej polovici vládnutia strany Smer-SD objektívne nebol priestor na zásadnejšie rozšírenie sociálneho štandardu, o to viac sa kládol dôraz na ochranu jeho súčasnej úrovne a nápravu deformácií z predchádzajúceho obdobia pravicovej vlády. Odzrkadlilo sa to napríklad zvýšením minimálnej mzdy, ale aj primeraným zvýšením platov učiteľov, zdravotníkov a zamestnancom verejnej správy, zníženia cien energií alebo nezvyšovania DPH. V nasledujúcich dvoch rokoch však prichádza čas a delegáti snemu k tomu vyzývajú vládu, aby došlo k citeľnému rozšíreniu sociálneho štandardu," uvádza sa v texte posolstva.

"Nie sú to žiadne veľké sumy. Ale je to symbol, že sme pripravení ísť touto cestou," poznamenal na margo zvýšenia platov na dnešnej tlačovej konferencii líder Smeru-SD. Dnešné posolstvo strany potvrdilo tri priority Smeru-SD v nasledujúcom období, teda zníženie nezamestnanosti na úroveň priemeru eurozóny do roku 2016, tlak na zvyšovanie miezd, ktoré by mali sledovať produktivitu práce a boj s daňovými únikmi.

Na dnešnom slávnostnom sneme, ktorý sa niesol pod heslom "Stabilne a zodpovedne pre Slovensko" sa okrem delegátov zúčastnili predstavitelia diplomatického zboru, členovia vlády za Smer-SD, poslanci Národnej rady za túto stranu, europoslanci, predsedovia samosprávnych krajov zvolení s podporou Smeru-SD Tibor Mikuš, Milan Belica, Jaroslav Baška, Juraj Blanár, Peter Chudík a Zdenko Trebuľa. prišli ľavicoví primátori Milan Ftáčnik, Jozef Dvonč, Igor Choma a Richard Raši.

"Som veľmi rád, že sa dnes rokovania zúčastnili aj naši partneri, prezident KOZ Jozef Kollár, predseda SZPB Pavol Sečkár a predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Ján Lipiansky," privítal hostí v úvode podujatia predsedajúci Pavol Paška. Na sneme sa zúčastnili aj zástupcovia zamestnávateľských zväzov, Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, expredseda SNS, dnes predseda Dozornej rady Asociácie zamestnávateľov, zväzov a združení SR Víťazoslav Móric, prezident Slovenskej rektorskej konferencie Libor Vozár a zástupcovia zboru premiérových poradcov.

"Na snem bolo pozvaných 445 delegátov, počet prítomných je 395, účasť v percentách je 89 percent a snem je uznášaniaschopný. Mali sme pozvaných 97 hostí, z nich až 78 osobne prišlo," konštatoval na začiatku dnešného snemu Paška. Prostredníctvom videa snem pozdravilo viacero európskych štátnikov, vrátane francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.