< sekcia Slovensko

Smutná správa: Vo veku 87 rokov zomrel sochár Teodor Baník

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Pôsobil prevažne v Bratislave.

Bratislava 12. apríla (TASR) - Po ťažkej chorobe na zlyhanie srdca zomrel dnes vo veku 87 rokov známy slovenský sochár a blízky priateľ Alexandra Dubčeka Teodor Baník. TASR o tom informoval jeho syn Andrej Baník. Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční v stredu 19. apríla o 16.00 h v bratislavskom krematóriu.

Teodor Baník sa narodil 28. novembra 1929 v Bratislave. V rokoch 1949-1954 študoval na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave na oddelení figurálneho sochárstva u prof. Alexandra Trizuljaka, prof. Jozefa Kostku. V rokoch 1957-1960 bol učiteľom modelovania na SŠUP (dnes Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru: SUV) v Bratislave, od roku 1961 pôsobil na VŠVU na katedre sochárstva - odbor práca v keramike.

Jeho sochárske dielo je zamerané na komornú a pamätníkovú tvorbu a na výtvarné riešenie v architektúre. Pôsobil prevažne v Bratislave. Základom sochárskej tvorby Teodora Baníka je reflektovanie námetových zdrojov moderného realistického sochárstva. V Baníkovej tvorbe bola samozrejmosťou citovosť, ba aj sentiment. V modernej slovenskej keramikárskej tvorbe rozvíjal možnosti figurálnej tvorby.

Bol považovaný za blízkeho priateľa Alexandra Dubčeka a jeho rodiny.