Slovensko

SNS: Omyl Csákyho je škandalózny, takéto omyly sa nestávajú

TASR, 22. októbra 2014 14:29

Niektorí predstavitelia SMK, osobitne Pál Csáky, sa dlhodobo správajú tak, ako by pôsobili nie na slovenskej, ale na maďarskej politickej scéne, tvrdí predseda SNS Danko.

Archívna snímka. Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: FOTO TASR/Branislav Račko
Bratislava 22. októbra (TASR) - Omyl europoslanca SMK Pála Csákyho, ktorý pod listom europoslancov uviedol ako svoju domovskú krajinu Maďarsko, je škandalózny.

Správu o kontroverznom liste nájdete TU.

"Neobstojí ani reakcia lídra SMK Józsefa Berényiho, ktorý namiesto Csákyho tvrdí, že sa tak stalo omylom. Takéto omyly sú jednoducho neprípustné a nestávajú sa," reagoval pre TASR predseda SNS Andrej Danko.

"Slovenská národná strana už niekoľkokrát upozornila na to, že niektorí predstavitelia SMK, osobitne Pál Csáky, sa dlhodobo správajú tak, ako by pôsobili nie na slovenskej, ale na maďarskej politickej scéne," tvrdí Danko. "Kolaboráciou s maďarskými politikmi dokazujú, že im nejde o záujmy Slovenska. Pritom Pál Csáky by si mal v prvom rade uvedomiť, že je slovenský politik maďarskej národnosti," apeluje Danko.

Europoslanec P. Csáky v Štrasburgu Foto: TASR/AP


Csáky podľa SNS neháji záujmy Slovenska

"To, že sa do europarlamentu za Slovensko dostal politik, ktorý nebráni záujmy Slovenska, je aj dôsledkom zneužitia etnickej karty v eurovoľbách a nízka účasť voličov v nich," konštatuje predseda SNS. Dodáva, že podľa neho je to memento pred komunálnymi voľbami, aby sa voliči zmobilizovali. "Požiadavky Pála Csákyho na autonómiu na južnom Slovensku a jeho vyhlásenia o pripravenom pláne autonómie, ktorú SMK stihla predstaviť aj maďarskému premiérovi, sú aj v spojitosti s najnovším prešľapom len dôkazom, že ide o reálnu hrozbu," uzavrel Danko.

Kontroverzný list

Podľa listu europoslancov, ktorý adresovali francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi, je Csákyho vlasťou Maďarsko. Uvádza to na svojej stránke webový portál Pravda.sk v správe pod titulkom Csáky písal Hollandovi ako europoslanec Maďarska.

Ako sa v článku ďalej uvádza, europoslanec, ktorý je členom predsedníctva SMK, celú záležitosť nevysvetlil. Ešte začiatkom septembra 38 poslancov Európskeho parlamentu napísalo francúzskemu prezidentovi list, v ktorom vítajú rozhodnutie francúzskej vlády o pozastavení plánovanej dodávky lode Mistral ruskej armáde. Podľa nich toto rozhodnutie môže prekonať "morálnu a politickú nekonzistentnosť európskych politík vo vzťahu k ruskej invázii v susednom štáte". Pod listom je podpísaný aj Csáky. Pri jeho mene sa uvádza, že je z Maďarska. Na webstránke Európskeho parlamentu je pritom vrátane maďarskej jazykovej mutácie napísané, že je zo Slovenska. Namiesto Csákyho reagoval predseda SMK a jeho stranícky šéf József Berényi, ktorý tvrdí, že sa tak stalo omylom.

Na archívnej snímke vpravo Gyula Bárdos, uprostred predseda SMK Jószef Berényi, vľavo podpredseda SMK Iván Farkas. Foto: TASR/Michal Svítok


Kancelária vedľa Fideszu

Csáky má kanceláriu v Európskom parlamente v Bruseli vedľa poslancov za maďarský Fidesz. Či toto spôsobilo, že ako vlasť Csákyho je uvedené Maďarsko, nie je jasné. Cez leto výber kancelárie Csáky zdôvodnil tým, že mu ponúkli lepšie priestory s tromi miestnosťami, naopak, v Štrasburgu je v spoločnosti slovenských kolegov z frakcie ľudovcov Józsefa Nagya a Anny Záborskej.

Csáky je v europarlamente podpredsedom petičného výboru. K funkcii mu pomohli podľa jeho slov dobré vzťahy s Fideszom a nemeckou CDU. "Došlo k rošáde a miesto pripadlo Fideszu. Ten však nemal v tomto výbore riadneho člena, ktorý by mohol takúto funkciu zastávať, preto miesto ponúkli slovenskej delegácii," povedal pred časom Csáky.

Na archívnej snímke Pál Csáky počas rozhovoru pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky Foto: TASR/Michal Svítok


V júli poslanci Smeru Ján Podmanický a Juraj Blanár vyzvali Csákyho, aby sa verejne priznal, či je občanom Maďarska a kedy požiadal o maďarské štátne občianstvo. Podľa Podmanického viaceré verejné vyhlásenia a kroky Csákyho vzbudzujú oprávnené obavy, záujmy ktorého štátu v Európskom parlamente zastupuje, píše sa okrem iného v článku na portáli Pravda.sk.

Prečítajte si aj:

17. júla 2014 11:02

SNS: Csáky zneužíva kauzu Hedvigy a pripravuje dehonestáciu Slovenska
SNS reaguje na informácie, podľa ktorých chce Pál Csáky v prípade, ak sa s Hedvigou Ž.M. začne súdny proces, otvoriť túto otázku v petičnom výbore Európskeho parlamentu.

sk
14. júla 2014 13:55

V prípade Csákyho občianstva už vláda mohla dávno konať, tvrdí SNS
Problematika dvojakého občianstva je podľa SNS dlhodobo nedoriešenou témou slovensko-maďarských vzťahov.

sk
2. júna 2014 13:39

A.Danko: SNS protestuje proti vyhláseniam P. Csákyho o autonómii
SNS upozorňuje, že v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu dostali za Slovensko mandát dvaja maďarskí politici.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:19

V novom týždni by na Slovensko malo zavítať babie leto
Zmenu pocítia rýchlejšie na strednom a východnom Slovensku.

sk
dnes 14:40

Rozumná alternatíva k Merkelovej nie je, vyhlásil Sulík
Nemecké voľby podľa šéfa parlamentného zahraničného výboru Františka Šebeja (Most-Híd) nesignalizujú žiadnu katastrofu.

sk
dnes 14:36

Analytik: Bratislavský proces čaká na výsledok nemeckých volieb
Zadefinované sú podľa analytika M. Niča tri oblasti európskej politiky, kde je už pripravený posun: nové fungovanie eurozóny, obrana a bezpečnosť, a migrácia a azylové procesy.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac