Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Slovensko

SNS odmieta požiadavky SMK na zmeny v základnej zmluve s Maďarskom

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko Foto: TASR/Branislav Račko

Slovenskí občania maďarskej národnosti majú podľa predsedu SNS nadštandardné menšinové práva.

Bratislava 20. marca (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) odmieta požiadavky predsedu Strany maďarskej komunity (SMK) Józsefa Berényiho na zmeny v základnej zmluve medzi Slovenskom a Maďarskom. Pre TASR to vyhlásil predseda SNS Andrej Danko. "Odmietame názor, že zmluva o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskom a Maďarskom by sa mala v oblasti menšín upraviť," povedal.

Slovenskí občania maďarskej národnosti majú podľa neho nadštandardné menšinové práva. "Majú svoje školy, médiá, zákonom stanovený rozsah vysielanie vo verejnoprávnych elektronických médiách. To, že podľa Józsefa Berényiho ľudí maďarskej národnosti na Slovensku ubúda, nie je vina slovenskej menšinovej politiky ani slovenských zákonov," tvrdí Danko.

"Pokiaľ ide o hospodárske pozdvihnutie regiónov obývaných aj maďarským obyvateľstvom, konštatujeme, že hospodársky treba pozdvihnúť väčšinu regiónov Slovenska," dodáva.

Predseda SMK Berényi podľa SNS presadzuje menšinovú politiku jednostranne a "žiada stále viac a viac". "Nezaznamenali sme, že by sa s rovnakým nasadením zasadzoval o zvýšenie menšinových práv Slovákov v Maďarsku. Tých u našich južných susedov ubúda rádovo rýchlejšie, pretože maďarská menšinová politika nie je k menšinám natoľko ústretová ako tá slovenská," uzatvára Danko.

Zmluva o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskom a Maďarskom by sa podľa Józsefa Berényiho mala v oblasti menšín upraviť. A to v otázkach asimilácie, územnosprávneho delenia, používania jazyka menšiny vo verejných masmédiách a tiež v otázke účasti na rozhodovaniach o menšinách na regionálnej a celoštátnej úrovni.



Obsah zmluvy podľa neho zodpovedá požiadavkám dneška asi na 70 percent. "A preto sú potrebné ďalšie požiadavky z našej strany v záujme zachovania identity maďarskej menšiny, ako aj hospodárskeho pozdvihnutia regiónov obývaných aj maďarským obyvateľstvom. Takouto je aj požiadavka menšinovej samosprávy. Jednoznačným dôvodom je asimilácia, značný úbytok Maďarov na Slovensku," vyhlásil Berényi.

Poukázal, že podľa zmluvy nemajú štáty robiť politiku, ktorá by bola zameraná na asimiláciu menšín. Rovnako nemajú robiť opatrenia, ktorými by sa zmenil pomer obyvateľstva v oblastiach obývaných osobami patriacimi k národnostným menšinám. Berényi upozornil, že za uplynulých 20 rokov sa na Slovensku znížil počet obyvateľov maďarskej národnosti o 110.000. "A čo sa týka územnosprávneho členenia Slovenska je to tiež na úkor zastupovania príslušníkov maďarskej menšiny," uviedol pre TASR.

Pokiaľ ide o právo menšín na prístup do verejných masmédií bez diskriminácie, na Slovensku podľa neho nie je možné vysielať program v menšinovom jazyku naživo, pretože by neboli použité slovenské titulky. Aj to by bolo treba podľa Berényiho v zmluve prehodnotiť.

V súvislosti so slovensko-maďarskými vzťahmi skonštatoval, že sa naozaj zlepšujú. Nepovedal však, či k tomu prispela základná zmluva.

"V tomto hrá významnú úlohu predovšetkým spolupráca premiérov. Skutočnosť, že premiéri týchto dvoch krajín sa pomerne často stretávajú, nepochybne prispieva k zlepšeniu vzťahov, pretože otvárajú a riešia dôležité hospodárske otázky, ale aj otázky týkajúce sa cezhraničnej spolupráce," vysvetľuje si zlepšenie vzťahov Berényi. Zmluva je naďalej podľa šéfa SMK potrebná. "Veď sa vynárajú ďalšie témy, ktoré by bolo žiaduce riešiť obojstrannou zmluvou," poznamenal.