< sekcia Slovensko

Český premiér zvolá na 15. februára mimoriadny summit V4 o utečencoch

Na snímke vľavo predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka a predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie po rokovaní v Bratislave 26. januára 2016. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Rokovať by sa malo o tzv. záložnom pláne pre prípad, že Grécko a Turecko zlyhajú z hľadiska ochrany vonkajšej hranice EÚ.

Praha 26. januára (TASR) - Česká republika zvolá mimoriadny summit krajín V4, ktorý sa bude zaoberať riešením migračnej krízy na európskej úrovni. Uskutoční sa 15. februára v Prahe, tesne pred februárovým summitom EÚ. V Bratislave to dnes oznámil predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.
Českého premiéra prijal predseda vlády SR Robert Fico. Témou ich pracovného obeda boli aktuálne otázky súvisiace s migračnou krízou. Sobotka, ktorého vláda aktuálne predsedá V4, vysvetlil, že na mimoriadnom summite sa stredoeurópske krajiny pripravia na rokovanie lídrov Európy v Bruseli.Predovšetkým však podľa neho budú hovoriť o aktívnom príspevku k riešeniu migračnej krízy. "Veľmi rád by som na mimoriadnom summite V4 diskutoval o tom, čo konkrétne môžeme urobiť pre zlepšenie ochrany vonkajších schengenských hraníc," uviedol Sobotka.

Rokovať by sa malo o tzv. záložnom pláne pre prípad, že Grécko a Turecko zlyhajú z hľadiska ochrany vonkajšej hranice EÚ."Bol by som veľmi rád, keby sme aj na platforme V4 diskutovali o možnosti posilniť ochranu napríklad hranice medzi Macedónskom a Gréckom alebo medzi Bulharskom a Gréckom tak, aby sme vytvorili podmienky na reguláciu silného migračného tlaku, ktorý dnes do Európy smeruje," ozrejmil český ministerský predseda.

Takýto záložný plán musí existovať aj podľa Roberta Fica. "Predovšetkým je to Macedónsko a Bulharsko, ktoré môžu zohrať kľúčovú úlohu pri ochrane schengenskej hranice," zdôraznil.

"Potom zostane úplne nepodstatné, či Grécko bude, alebo nebude súčasťou Schengenu, pretože dnes je v Schengene, ale neplní tie úlohy, ktoré sa od neho očakávajú," domnieva sa.

Fico by bol rád, keby pražský summit priniesol čo najkonkrétnejšie riešenia. Slovensko je podľa jeho slov pripravené použiť nedávno vytvorenú zahraničnú policajnú jednotku o sile 300 policajtov. "Chceme ukázať, že existujú riešenia, nie iba lacné a prázdne politické vyhlásenia, ktorých tu máme už ani neviem koľko," doplnil.

Český premiér je na jednodňovej pracovnej návšteve Slovenska. Popoludní spolu s Ficom otvoria v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi stálu expozíciu Múzea holokaustu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.