Slovensko

Český premiér zvolá na 15. februára mimoriadny summit V4 o utečencoch

TASR, 26. januára 2016 13:37, aktualizované 26. januára 15:58

Rokovať by sa malo o tzv. záložnom pláne pre prípad, že Grécko a Turecko zlyhajú z hľadiska ochrany vonkajšej hranice EÚ.

Na snímke vľavo predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka a predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie po rokovaní v Bratislave 26. januára 2016. Foto: TASR - Štefan Puškáš
Praha 26. januára (TASR) - Česká republika zvolá mimoriadny summit krajín V4, ktorý sa bude zaoberať riešením migračnej krízy na európskej úrovni. Uskutoční sa 15. februára v Prahe, tesne pred februárovým summitom EÚ. V Bratislave to dnes oznámil predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.
Českého premiéra prijal predseda vlády SR Robert Fico. Témou ich pracovného obeda boli aktuálne otázky súvisiace s migračnou krízou. Sobotka, ktorého vláda aktuálne predsedá V4, vysvetlil, že na mimoriadnom summite sa stredoeurópske krajiny pripravia na rokovanie lídrov Európy v Bruseli.Predovšetkým však podľa neho budú hovoriť o aktívnom príspevku k riešeniu migračnej krízy. "Veľmi rád by som na mimoriadnom summite V4 diskutoval o tom, čo konkrétne môžeme urobiť pre zlepšenie ochrany vonkajších schengenských hraníc," uviedol Sobotka.

Rokovať by sa malo o tzv. záložnom pláne pre prípad, že Grécko a Turecko zlyhajú z hľadiska ochrany vonkajšej hranice EÚ."Bol by som veľmi rád, keby sme aj na platforme V4 diskutovali o možnosti posilniť ochranu napríklad hranice medzi Macedónskom a Gréckom alebo medzi Bulharskom a Gréckom tak, aby sme vytvorili podmienky na reguláciu silného migračného tlaku, ktorý dnes do Európy smeruje," ozrejmil český ministerský predseda.

Takýto záložný plán musí existovať aj podľa Roberta Fica. "Predovšetkým je to Macedónsko a Bulharsko, ktoré môžu zohrať kľúčovú úlohu pri ochrane schengenskej hranice," zdôraznil.

"Potom zostane úplne nepodstatné, či Grécko bude, alebo nebude súčasťou Schengenu, pretože dnes je v Schengene, ale neplní tie úlohy, ktoré sa od neho očakávajú," domnieva sa.

Fico by bol rád, keby pražský summit priniesol čo najkonkrétnejšie riešenia. Slovensko je podľa jeho slov pripravené použiť nedávno vytvorenú zahraničnú policajnú jednotku o sile 300 policajtov. "Chceme ukázať, že existujú riešenia, nie iba lacné a prázdne politické vyhlásenia, ktorých tu máme už ani neviem koľko," doplnil.

Český premiér je na jednodňovej pracovnej návšteve Slovenska. Popoludní spolu s Ficom otvoria v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora v Seredi stálu expozíciu Múzea holokaustu.

Prečítajte si aj:

19. januára 2016 17:09

Ministri vnútra V4 odmietli migračné kvóty, požadujú funkčné hotspoty
Európska únia dnes naznačila, že záchytné centrá, takzvané hotspoty, by mohli začať fungovať v priebehu najbližších štyroch týždňov.

sk
17. januára 2016 14:55

MO SR: Bojová skupina Európskej únie krajín V4 je v pohotovosti
Bojová skupina Európskej únie krajín V4 je spoločným projektom Vyšehradskej štvorky v rámci Spoločnej európskej obrannej a bezpečnostnej politiky.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:02

Kotleba stiahol zmenu počtu poslancov z rokovania BBSK
Ako z dnešnej diskusie vyplynulo, poslanci nie sú proti zníženiu počtu mandátov, ale chcú čas na diskusiu. Nepáči sa im nátlak, tri mesiace pred voľbami do VÚC by sa pravidlá meniť nemali.

sk
dnes 15:46

Roma Spirit už deviatykrát ocení úsilie o zlepšenie života Rómov
Ocenenia Roma Spirit udeľujú od roku 2009. Doteraz bolo nominovaných 959 subjektov, ocenenie získalo 47 laureátov.

sk
dnes 15:20

Drucker: Oddlžovanie nemocníc by mohla vláda schváliť po prázdninách
To, že vláda o materiáli zatiaľ nerokovala, minister zdravotníctva SR ako svoje zlyhanie nevníma.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac