Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Sociálnu pracovníčku z prípadu utýranej Lucky právoplatne odsúdili

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Rozsudok je právoplatný a nie je voči nemu prípustný žiaden riadny opravný prostriedok.

Bratislava 21. júna (TASR) – Krajský súd (KS) v Bratislave dnes zamietol odvolanie obžalovanej Márie Hauskrechtovej, sociálnej pracovníčky, ktorá bola obžalovaná zo zanedbania si povinností v súvislosti s utýraním päťročnej Lucky Luknárovej.

Rozsudok je právoplatný a nie je voči nemu prípustný žiaden riadny opravný prostriedok.

Platí teda rozsudok Okresného súdu (OS) Bratislava II, ktorý v novembri minulého roka uložil obžalovanej trest 16 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní dvoch rokov. Zároveň jej súd uložil trest zákazu činnosti vykonávať funkciu sociálnej pracovníčky v oblasti verejnej správy na úseku ochrany detí a maloletých na dobu troch rokov.

Podľa KS v Bratislave bolo rozhodnutie prvostupňového súdu správne a dostatočne odôvodnené. Z vykonaných dôkazov je podľa neho zrejmé, že spis maloletej mala pridelený obžalovaná.

Okrem samotnej obžalovanej však KS v Bratislave kritizoval aj prácu celého úradu. „Problém sa odsúval, nikto nevyhodnocoval, aká je situácia v rodine,“ skonštatoval sudca. Úradu vytkol formalizmus pri prešetrovaní pomerov a absentovala mu aj spätná kontrola zamestnancov.

Samotná obžalovaná na súd neprišla, požiadala o konanie v jej neprítomnosti. Jej obhajca navrhoval rozsudok zrušiť, resp. jeho klientku oslobodiť. Okrem iného argumentoval tým, že svedkyňa, ktorá na úrade nahlasovala podozrenie na týranie v rodine, obžalovanú na súde ani neidentifikovala, nakoľko komunikovala s viacerými osobami.

„Z výsluchov svedkov vyplynulo závažné podozrenie z nefunkčnosti sociálno-právnej ochrany detí,“
namietal obhajca. Poukazoval aj na nejasnosti pri prideľovaní spisov či v evidenciách.

Juraja a Alexandru Hrotákovcov súd v marci 2015 právoplatne odsúdil za to, že na smrť utýrali maloletú Lucku Luknárovú. Juraj Hroták si odsedí za mrežami 18,5 roka, matka Lucky 14 rokov.

Polícia našla telo maloletej Lucky v byte na Koceľovej ulici v Bratislave, v ktorom bývala so svojou rodinou, v septembri 2012. V tom čase bola približne tri roky po smrti. Podľa znalcov bolo dieťa brutálne bité.

K rozhodnutiu KS v Bratislave sa v stanovisku vyjadrila aj Generálna prokuratúra (GP) SR.

„Vítam dnešné rozhodnutie odvolacieho súdu. Je potešujúce, že aj Krajský súd v Bratislave môj názor akceptoval. Ide o prelomové rozhodnutie. Nepamätám si počas mojej 28-ročnej praxe prokurátora, že by za takýto čin, okrem priamo dotknutých osôb, niesol zodpovednosť aj sociálny pracovník. Domnievam sa, bohužiaľ, že veľké rezervy majú práve tie orgány a inštitúcie, ktorých pracovnou náplňou a priamou kompetenciou je ochrana maloletých a týraných žien. Len aktívny a zodpovedný prístup každej tejto zložky, odbúravanie latencie, môže eliminovať tento problém a riešiť situáciu konkrétnych ľudí,“ vyhlásil generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

GP SR pripomenula, že bratislavská krajská prokuratúra vypracovala pôvodne v tejto veci dohodu o vine a treste. Na príkaz generálneho prokurátora ju stiahla. Bol vydaný pokyn na doplnenie dokazovania v prípravnom konaní a trestná vec odstúpená na Krajskú prokuratúru do Trnavy.

Čižnár pri svojom menovaní do funkcie zdôraznil, že jednou z jeho priorít je aj ochrana maloletých a žien pred násilnou kriminálnou činnosťou.