Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Slovensko

Spisovatelia by mali zverejniť všetky zmluvy o budove na Laurinskej

Dušan Jarjabek Foto: TASR/Martin Baumann

Pre TASR to uviedol poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD).

Bratislava 15. mája (TASR) - Členovia spisovateľskej obce, ako aj organizácií spisovateľov by mali tlačiť na zverejnenie všetkých zmlúv, ktoré sa týkajú dlhodobého prenájmu lukratívnej budovy Spolku slovenských spisovateľov (SSS) na Laurinskej ulici v Bratislave. Pre TASR to uviedol poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD).

Dodal, že spisovateľské organizácie dostali v 90-tych rokoch hodnotnú budovu od štátu zadarmo, aby mohli podporovať literárnu činnosť na Slovensku. Jarjabek neverí, že si súkromná firma prenajala budovu na to, aby ju prevádzkovala s týmto cieľom. "Tá budova mala svoj účel a teraz čo tam bude? Hotel, butik? Kto na tom chce zarobiť, aký tu bude podnikateľský zámer?," pýta sa.

Budovu vlastní SSS spolu s Asociáciou organizácií spisovateľov Slovenska (AOSS) a podľa informácií, ktoré zverejnila skupina členov SSS, ju mali vedenia týchto organizácií prenajať správcovskej firme na desať s rokov s opciou na ďalších 24.

"Nemajú na to právo. Rozhorčuje ma to rovnako, ako verejnosť. Spisovatelia by mali byť svedomím národa. Teraz by sa svedomie národa malo pohnúť. Za touto budovou je nesmierne veľa literárnych diel, ktoré by bez stretnutí v tejto budove nevznikli. Sú to diela často nežijúcich spisovateľov, ktorí sa v tejto chvíli už nemôžu ohradiť," reaguje Jarjabek s tým, že spisovatelia ako Ladislav Ťažký, alebo Vladimír Mináč sa "musia obracať v hrobe".

"Za toto je niekto zodpovedný, niekto to vymyslel, aby na tom zarobil a spisovatelia by sa mali pýtať, kto. Je to niečo podobné, ako keď sa prednedávnom istá partia ľudí rozhodla, že predá budovu Slovenského národného divadla. Keby ju predala, slovenská kultúra by prišla o jeden stánok, ktorý by sa nedal nahradiť," vyhlásil Jarjabek.

"Všetky zmluvy by sa mali zverejniť, ako aj mená všetkých, čo ich podpísali. Spisovatelia by sa mali dopytovať, v rámci akého motívu ich podpísali. A opýtať sa, či sú zmluvy výhodné, alebo nie. Ak si niekto myslí, že áno, prečo. Ak sú nevýhodné, mali by si zodpovední spytovať svedomie. A ak bol porušený zákon, je to otázka pre orgány činné v trestnom konaní," podčiarkol Jarjabek.

Nový predseda AOSS Ľubomír Belák v TASR zverejnil stanovisko, podľa ktorého považuje prenájom za nevýhodný. Skupina členov SSS reprezentovaná Miroslavom Bielikom, Pavlom Dinkom, Jaroslavom Rezníkom st., Vierou Švenkovou, Jánom Tazberíkom a Viktorom Timurom tvrdí, že zmluva bola podpísaná v rozpore so zákonom a usiluje sa dosiahnuť jej zneplatnenie.

"Keď o to spisovatelia prídu, tak sa z nich stanú bezdomovci a rozpadne sa aj Spolok a už nikdy neprídu k budove v centre Bratislavy," povedal pre TASR 17. apríla Jaroslav Rezník st. Spolu s ďalšími členmi Spolku chce dosiahnuť neplatnosť zmluvy. Podľa neho ju podpísal tajomník SSS Pavol Janík, na čo vraj nemal právo a bývalý šéf AOSS Igor Hochel. "Oni na to nemali podpisové právo, lebo na rozhodnutie o manipulácii s budovou treba rozhodnutie členského zhromaždenia," uviedol v apríli Rezník.

TASR následne ponúkla možnosť reakcie druhej strane sporu. Možnosť hovoriť na tému budovy na Laurinskej predseda spolku Ján Tužinský, tajomník SSS Pavol Janík, ani predseda kontrolnej komisie SSS Pavol Stanislav Pius nevyužili. Na sekretariáte SSS TASR povedali, že menovaní nemajú záujem na tému budovy hovoriť a neodpovedali ani na otázky zaslané elektronickou poštou.