Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. máj 2024Meniny má Roland
< sekcia Slovensko

Takto reagujú poslanci NR SR na rozhodnutie Benátskej komisie

Na snímke vľavo prezident SR Andrej Kiska prijíma v Prezidentskom paláci členov Benátskej komisie zľava podpredseda Benátskej komisie Christoph Grabenwarter a členovia Benátskej komisie Richard Clayton a Schnutz Rudolf Dürr 31. januára 2017 v Bratislave. Foto: TASR/Jakub Kotian

Benátska komisia rozhodla o spôsobe vymenovania sudcov Ústavného súdu SR. Trinásťčlenné plénum súdu je nekompletné po tom, ako prezident odmietol vymenovať sudcov na uvoľnené miesta

Bratislava 11. marca (TASR) - Benátska komisia sa podľa očakávania nepostavila za to, aby nekvalifikovaní kandidáti boli bez možnosti posúdenia ich vhodnosti vymenovaní na jeden z najdôležitejších súdnych postov v krajine. Reagoval na piatkové (10.3.) uznesenie komisie, ktorá sa vyjadrila k sporu medzi prezidentom Andrejom Kiskom a Národnou radou (NR) SR poslanec za SaS a tímlíder strany pre spravodlivosť Alojz Baránik.

"Zdôrazňujeme dôležitosť tých odporúčaní Benátskej komisie, ktoré poukazujú na potrebu predkladať prezidentovi na vymenovanie takých kandidátov, ktorí majú širokú celospoločenskú podporu vďaka ich preukázaným demokratickým postojom, ochoty brániť právny štát a erudícii v oblasti ľudských práv," uvádza Baránik.  

Dodáva, že strana odmieta jednostranné závery zástancov toho, aby za ústavných sudcov museli byť vymenovaní aj morálne alebo odborne nevhodní kandidáti.

"Dnes je absolútne jasné, že prezident musí vymenovať sudcov Ústavného súdu z navrhnutých kandidátov. Celé Slovensko očakáva, že prezident bude rešpektovať rozhodnutie Benátskej komisie a teším sa, kedy urobí nápravu vo svojich doteraz protiústavných rozhodnutiach," pre TASR to uviedol Róbert Madej (Smer-SD), predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR na margo rozhodnutia Benátskej komisie.

Ako ďalej informoval, na základe neformálnych záverov stanoviska komisie prezident SR Andrej Kiska nie je oprávnený vymenovať menej ako polovicu kandidátov navrhnutých Národnou radou SR, a to ani vtedy, ak je presvedčený, že existujú závažné pochybnosti o ich schopnosti vykonávať funkciu sudcu Ústavného súdu (ÚS).

Trinásťčlenné plénum Ústavného súdu (ÚS) SR je nekompletné po tom, ako prezident odmietol vymenovať sudcov na uvoľnené miesta. Odmietnutí kandidáti, ktorých v minulom volebnom období schválila Národná rada SR, podľa neho nespĺňali nároky spojené s takýmto postom. Došlo k sporom, či na takýto postup mal oporu v ústave, pričom ÚS rozhodol, že prezident porušil práva sťažujúcich sa kandidátov. Kiska označil rozhodnutia ÚS ako vnútorne rozporné.