< sekcia Slovensko

SR poskytlo Srbsku takmer 100.000 eur na následky migračnej krízy

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák na archívnej snímke. Foto: TASR/Michal Svítok

Okrem dvoch šekov odovzdal Lajčák aj jeden symbolický balík materiálnej pomoci.

Belehrad/Bratislava 4. decembra (TASR) – Slovensko poskytlo Srbsku ďalšiu materiálnu a humanitárnu pomoc v hodnote takmer 100.000 eur na zmiernenie následkov migračnej krízy.

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák dnes odovzdal v priestoroch prijímacieho centra pre žiadateľov o azyl Krnjača na predmestí Belehradu srbskému ministrovi sociálnych vecí Aleksandrovi Vulinovi dva symbolické šeky z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci SlovakAid.

"Migračná kríza výrazne zasahuje Srbsko, pričom krajina vynakladá na jej zvládnutie značné úsilie. Srbská vláda poskytuje utečencom a migrantom rozsiahlu humanitárnu pomoc a vykonáva ich registráciu, čo je veľmi dôležité aj z pohľadu EÚ, kam väčšina týchto ľudí smeruje. Preto považujem za samozrejmé, že Srbsku pomáhame aj my," poznamenal Lajčák.

K doterajším 300.000 eur tak pribudlo dnešných 98.530 eur. Okrem dvoch šekov odovzdal Lajčák aj jeden symbolický balík materiálnej pomoci. Zásielku priviezol do Srbska kamión v uplynulých dňoch.

"Aj takto si predstavujeme európsku solidaritu – pomáhať partnerom, ktorí nesú najväčšie bremeno. V Európskej únii naďalej hľadáme najlepšie riešenie migračnej krízy, ale to neznamená, že pôjde o riešenie iba pre EÚ. Riešenia tohto zásadného problému musia byť celoeurópske a týkať sa aj krajín, ako je Srbsko, ktoré hrá významnú a pozitívnu úlohu pri zvládaní náporu migrantov a zaslúži si za to uznanie a poďakovanie," podčiarkol minister.

Do Srbska podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) prichádzalo dosiaľ 5000 až 6000 migrantov denne. Celkový počet registrovaných utečencov dosiahol za tento rok 335.000. Väčšina z nich pochádza zo Sýrie, Iraku a Afganistanu.

TASR informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.