< sekcia Slovensko

SR prijala odchod USA z Rady OSN pre ľudské práva s poľutovaním

Predseda Valného zhromaždenia OSN a šéf rezortu slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák. Foto: TASR/AP

Vystúpenie Spojených štátov z Rady OSN pre ľudské práva oznámila v utorok americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová.

Bratislava/New York 20. júna (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR prijalo v stredu "s poľutovaním" správu o rozhodnutí Spojených štátov vystúpiť z Rady OSN pre ľudské práva (UNHRC). Oceňuje pritom "zásadný príspevok" Spojených štátov k ochrane a podpore ľudských práv na celom svete, uviedol tlačový odbor ministerstva vo svojom vyhlásení."Slovenská republika je rozhodným podporovateľom efektívneho multilateralizmu. Rada pre ľudské práva je založená na pevných základoch OSN a jej princípoch," vyhlásilo MZVaEZ, pričom označilo UNHRC za "významný nástroj ochrany ľudských práv, ktorý obhajuje a podporuje univerzalitu, nedeliteľnosť, vzájomnú závislosť a vzájomné prepojenie ľudských práv".

"Ochrana a podpora ľudských práv a základných slobôd každého jednotlivca je najlepšou a najefektívnejšou stratégiou, aby ľudia na celom svete mohli žiť v mieri a prosperite," dodalo ministerstvo.

Slovensko bude podľa neho pokračovať v spolupráci so všetkými členskými štátmi OSN s cieľom zabezpečiť zlepšenie efektívnosti a účinnosti UNHRC pri presadzovaní a ochrane ľudských práv na celom svete a zároveň hájiť jej úspechy a zachovávať to, čo v nej funguje.

Vystúpenie Spojených štátov z UNHRC oznámila v utorok americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová. Vyhlásila, že tento medzinárodný orgán "nie je hodný svojho mena" a obvinila ho z ochraňovania porušovateľov ľudských práv, z pokrytectva a "chronickej zaujatosti voči Izraelu".

Rada OSN pre ľudské práva so sídlom vo švajčiarskej Ženeve je jedným z najvýznamnejších orgánov OSN. Má 47 členov, ktorých volí Valné zhromaždenie na tri roky. Rada dohliada na dodržiavanie ľudských práv vo svete a predkladá o situácii v jednotlivých krajinách správy. Zameriava sa okrem iného na slobodu zhromažďovania, slobodu slova, slobodu vyznania, práva žien, ako aj práva etnických či sexuálnych menšín.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.