< sekcia Slovensko

Štátna VšZP a súkromné Union ZP a Dôvera by mali vykázať zisk

Na snímke minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Foto: TASR - Marko Erd

VšZP svoj hospodársky výsledok zatiaľ nekomentuje.

Bratislava 18. januára (TASR) – Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) uzatvorí vlaňajší rok so ziskom. Avizoval to minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) bez bližších podrobností.

VšZP svoj hospodársky výsledok zatiaľ nekomentuje. "Pretože hospodárenie za rok 2017 ešte nie je uzatvorené," povedala hovorkyňa Viktória Vasilenková s tým, že predbežnú účtovnú závierku bude mať poisťovňa zostavenú v tomto mesiaci.

Drucker informoval o zisku VšZP za minulý rok z bežnej činnosti. Štátnu zdravotnú poisťovňu však stále trápi stámiliónová strata z minulých účtovných období, plní ozdravný plán. Ku koncu minulého roka ide o sumu v hodnote 230 miliónov eur, vyplýva z predbežnej účtovnej závierky.

Pozitívne hospodárenie za minulý rok budú mať aj súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera a Union ZP. Výšku zisku však zatiaľ nevedia presne vyčísliť. "Je dobré, ak poisťovňa vykáže zisk za minulý rok z bežnej činnosti," povedal Dušan Zachar z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Takémuto výsledku podľa neho dopomohol dobrý vývoj ekonomiky a koncoročné dofinancovanie sektora, v prípade VšZP zohrali úlohu aj úsporné opatrenia v rámci ozdravného plánu.

Do vysokej straty sa VšZP dostala pre nedostatočnú tvorbu technických rezerv. "Verme, že ich vedenie poisťovne vytvára v dostatočnej výške a aby sa nezopakovala prax predošlých vedení VšZP," povedal Zachar.

Pre vysokú stratu má VšZP problém s vlastným imaním, čo je pre každý hospodáriaci subjekt veľkým problémom. Znamená to totiž, že nevykazuje primeranú kapitálovú vybavenosť, teda stabilitu, ktorá má slúžiť v krízových situáciách na to, aby boli nároky veriteľov zabezpečené.

"Ak však VšZP zopakuje aj v nasledujúcich rokoch dobré hospodárske výsledky, tak sa postupne vráti aj do pozitívnych čísel pri vlastnom imaní," povedal Zachar. Treba preto podľa neho pokračovať v úsporných opatreniach. Podľa neho by bolo prínosom, keby ozdravný plán pokračoval aj v nasledujúcich rokoch.

Nutnosť ozdravovania poisťovne je podľa Zachara daňou za zlé hospodárenie v minulosti, "čo by malo byť zároveň mementom do budúcnosti". Nie je za to, aby štát pomáhal poisťovni pri navýšení základného imania. "Pretože by to pokrivovalo konkurenčné prostredie a vytváralo by to živnú pôdu pre zadlžovanie poisťovne do budúcnosti, pretože sa touto štátnou pomocou obišiel celý proces ozdravovania poisťovne cez nutné úsporné opatrenia," vysvetlil Zachar.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.