Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 4. jún 2024Meniny má Lenka
< sekcia Slovensko

Sťažností na vysielanie médií medziročne pribudlo

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Najväčší počet sťažností (188) smeroval v roku 2019 voči TV Markíza, o niečo menej (121) podnetov sa týkalo programu TV Joj.

Bratislava 20. mája (TASR) - V roku 2019 zaevidovala Kancelária Rady pre vysielanie a retransmisiu (RVR) 580 sťažností týkajúcich sa obsahu vysielania 594 programov. V medziročnom porovnaní je to nárast, v roku 2018 zaregistrovala RVR 335 sťažností vzťahujúcich sa na 382 programov či programové zložky. Vyplýva to zo správy o stave vysielania, ktorú v stredu odobrili poslanci Národnej rady (NR) SR.

"V rámci uvedeného počtu sťažností sa tak ako aj v predchádzajúcich rokoch prešetrovalo pri niektorých podaniach súčasne viacero podnetov, to znamená, že smerovali voči viacerým vysielateľom alebo namietali rôzne porušenia zákona v rôznych programoch, prípadne viacero sťažností smerovalo voči jednému programu či programovej zložke," ozrejmila predsedníčka RVR Marta Danielová.

Najväčší počet sťažností (188) smeroval v roku 2019 voči TV Markíza, o niečo menej (121) podnetov sa týkalo programu TV Joj, k programu Jednotky RTVS vzniesli sťažovatelia 65 podnetov. Čo sa týka rozhlasového vysielania, bolo RVR doručených 33 sťažností, z toho 24 sa týkalo Slovenského rozhlasu.

"Najviac podnetov (299) namietalo nevhodnosť vysielaných programov vo vzťahu k ochrane maloletých, 106 sa vzťahovalo na objektivitu a vyváženosť spravodajských a politicko-publicistických programov a 58 podnetov sa vzťahovalo na vysielanie reklamy, telenákupu, umiestňovanie produktov či sponzoring,"
informovala Danielová. "Ďalších 112 podnetov sa týkalo ľudskej dôstojnosti a ľudskosti a 79 sťažností malo iný charakter, respektíve sa vzťahovalo na rôzne iné ustanovenia zákona o vysielaní a retransmisii," dodala šéfka regulačného orgánu.

Rada uznala 16 sťažností ako opodstatnených, za neopodstatnené vyhodnotila 360 sťažností, v prípade 14 podnetov uznala opodstatnenosť sčasti. Finálny verdikt nevyriekla v prípade 187 sťažností. "Buď boli stále v štádiu prešetrovania, alebo boli doručené v závere roka," dodala Danielová.

Za nedodržanie zákona a povinností vysielateľov RVR uložila v roku 2019 63 sankcií, o 14 menej ako v roku 2018. V 35 prípadoch išlo o finančnú sankciu. Najvýraznejšie pokuty v súhrnnej výške 113.301 eur padli v prípade porušenia zákona v oblasti ochrany ľudskej dôstojnosti a ľudskosti a problematiky ochrany maloletých v televíznom vysielaní. RVR sankcionovala 13 prípadov, osem prípadov a pokuta v celkovej výške 60.819 eur sa týkala vysielateľa TV Joj, päť sankcií spolu vo výške 52.482 išlo na vrub vysielateľa TV Markíza.