< sekcia Slovensko

M. R. Štefánik nedostane štátny sviatok, Kaník s Osuským neuspeli

Milan Rastislav Štefánik Foto: TASR

Parlament novelu zákona o štátnych sviatkoch odmietol.

Bratislava 2. októbra (TASR) - Pamätný deň vzniku Československej republiky (28.10.) sa nezmení na štátny sviatok na počesť Milana Rastislava Štefánika. Parlament totiž odmietol novelu zákona o štátnych sviatkoch z dielne opozičných poslancov Národnej rady SR Ľudovíta Kaníka (SDKÚ-DS) a Petra Osuského (SaS).

"Milan Rastislav Štefánik je najuznávanejší politik našich novodobých dejín. Rozhodol o smerovaní dnešného Slovenska. Keby niet jeho úlohy pri vzniku Československa, mohli sme žiť v inom štátnom útvare, ako žijeme dnes. A tento politik nemá štátny sviatok, nemá deň, kedy si jeho dielo pripomíname," povedal Kaník.

S Osuským navrhli štátny sviatok s názvom Deň úcty k dielu Milana Rastislava Štefánika - vznik Československa. Osuský zdôraznil, že Štefánika si treba pripomínať v deň, keď zavŕšil svoje dielo, a nie v deň jeho smrti. Týmto dňom je 28. október 1918.

Opoziční poslanci nežiadajú rozšíriť počet štátnych sviatkov. Chcú iba vymeniť pamätný deň vzniku ČSR za štátny sviatok a zo štátneho sviatku Deň Ústavy SR (1.9.) chcú urobiť pamätný deň. O túto zmenu sa poslanci neúspešne pokúšali už niekoľkokrát.

Slovensko má okrem 1. septembra ešte štyri štátne sviatky, a to 1. január - Deň vzniku SR, 5. júl - Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda, 29. august - Výročie SNP a 17. november - Deň boja za slobodu a demokraciu. Okrem toho je desať dní pracovného pokoja a 16 pamätných dní, ktoré sú však pracovné.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.