< sekcia Slovensko

Stoltenberg: Na zástupcu generálneho tajomníka NATO je viac kandidátov

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas tlačovej konferencie v sídle Aliancie v belgickom Bruseli 25. júna 2019. Dvojdňový summit ministrov členský krajín NATO sa začne vo štvrtok 26. júna 2019. Foto: TASR/AP

O funkciu po Gottemoellerovej by sa mal uchádzať aj minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Brusel 25. júna (TASR) - Súčasná zástupkyňa generálneho tajomníka NATO Rose Gottemoellerová ukončí svoje pôsobenie vo funkcii na jeseň tohto roku a už beží proces, v ktorom Severoatlantická rada (NAC) určí jej nástupcu. Uviedol to v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rámci spoločnej tlačovej besedy so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Stoltenberg na otázku slovenských médií, ako vníma informácie, že o funkciu po Gottemoellerovej by sa mal uchádzať aj minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, uviedol, že v tomto štádiu nemôže komentovať žiadne mená a kandidátov. Potvrdil však, že prebieha proces výberu nového zástupcu generálneho tajomníka a že Gottemoellerová na jeseň túto funkciu opustí.

"Máme viacero kandidátov. Poznám Miroslava Lajčáka z viacerých príležitostí, sedíme spolu v Severoatlantickej rade a na ministerských stretnutiach. Ale bolo by nevodné začať hovoriť o konkrétnych kandidátoch. Bude to proces založený na zásluhách a ja vo vhodný čas oznámim naše rozhodnutie," opísal situáciu Stoltenberg.

Čaputová, ktorá bola na svojej prvej oficiálnej návšteve v sídle NATO, priznala, že zachytila túto informáciu z médií a nevie viac podrobností. "V každom prípade si pána Lajčáka vážim a myslím si, že by to bola česť, ak by slovenský diplomat zastával jednu z vysokých pozícií v takýchto inštitúciách," uviedla pred novinármi.

Američanka Rose Gottemoellerová sa v októbri 2016 stala prvou ženou vo funkcii zástupkyne generálneho tajomníka NATO. Jej predchodcom na poste druhého najvýznamnejšieho civilného predstaviteľa Aliancie bol tiež Američan Alexander Vershbow.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.