Slovensko

Liptovsko-oravský seniorát sa k výročiu reformácie stretne v nedeľu

TASR, 21. apríla 2017 18:43

Všetky stretnutia pri príležitosti tohto významného výročia sú súčasťou misijného podujatia "Oslobodení Božou milosťou".

Martin Luther Foto: Wikipédia
Bratislava 21. apríla (TASR) - Ďalšie zo série seniorálnych stretnutí k 500. výročiu reformácie, tentoraz Liptovsko-oravského seniorátu, sa uskutoční v prvú nedeľu po Veľkej noci - 23. apríla v Partizánskej Ľupči. Všetky stretnutia pri príležitosti tohto významného výročia sú súčasťou misijného podujatia "Oslobodení Božou milosťou".

Slávnostné služby Božie sa začnú v nedeľu o 10.00 h v Evanjelickom kostole v Partizánskej Ľupči. Kázeň prednesie superintendent ECAV v Českej republike Marián Čop, ktorý je zborovým farárom v Slovenskom evanjelickom cirkevnom zbore augsburského vyznania v Prahe. Liturgovať budú generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, biskup Východného dištriktu ECAV Slavomír Sabol, seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková a ďalší duchovní. Na organe bude hrať Janko Siroma.

Predsedníctvo ECAV na Slovensku v rámci programu odovzdá Cenu Leonarda Stöckela za rok 2017 profesorke Ing. arch. Janke Krivošovej a Ing. arch. Ondrejovi Mrlianovi.

Po službách Božích bude nasledovať odhalenie pamätníka k 500. výročiu reformácie pred evanjelickým kostolom v Partizánskej Ľupči. Tam sa veriaci stretnú aj na popoludňajšom programe o 14.00 h.

S prednáškou o histórii reformácie v Liptovsko-oravskom senioráte vystúpia Rastislav Stanček a Karol Dzuriak, historik z Liptovského múzea v Ružomberku. V programe budú účinkovať spevokoly z Partizánskej Ľupče, Hýb, Liptovského Jána a Párnice, dychové kvarteto z Oldřichova a ďalší.

V rámci popoludňajšieho programu členovia Predsedníctva ECAV odovzdajú pamätné medaily k 500. výročiu reformácie významným osobnostiam tohto seniorátu.

V Kultúrnom dome v Partizánskej Ľupči sa uskutoční program pre dorast a mládež. S divadelným predstavením vystúpia žiaci Evanjelického gymnázia Juraja Tranovského v Liptovskom Mikuláši. Program pre menšie deti bude v priestoroch tamojšej základnej školy.

V kultúrnom dome si návštevníci budú môcť pozrieť putovné výstavy "500 rokov reformácie ECAV na Slovensku" a "Vyšívaná história ECAV na Slovensku", ako aj prezentácie Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Evanjelickej diakonie ECAV, vydavateľstiev Tranoscius a Vivit a iných inštitúcií.

Informáciu TASR poskytla Edita Škodová, tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 18:07

ŠÚ SR: V SR vlani žilo viac ako 5,4 milióna ľudí, viac žien ako mužov
Odhaduje sa, že od roku 2025 by mala početnosť slovenskej populácie začať klesať.

sk
dnes 16:26

Slovenskí a maďarskí potápači precvičovali trhacie práce pod vodou
Praktický výcvik v potápaní mal nielen zdokonaliť potápačské zručnosti cvičiacich, ale ich aj pripraviť na prípadnú nutnosť ničenia lodí a tiež objektov a stavieb na vodnej prekážke

sk
dnes 15:01

SNS sa chystá predstaviť novelu zákona o politických stranách na jeseň
Zákon by mal riešiť aj to, aby predstavitelia strany, ktorá bola raz zrušená, nemohli pod inou značkou kandidovať opäť.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac