Slovensko

Liptovsko-oravský seniorát sa k výročiu reformácie stretne v nedeľu

TASR, 21. apríla 2017 18:43

Všetky stretnutia pri príležitosti tohto významného výročia sú súčasťou misijného podujatia "Oslobodení Božou milosťou".

Martin Luther Foto: Wikipédia
Bratislava 21. apríla (TASR) - Ďalšie zo série seniorálnych stretnutí k 500. výročiu reformácie, tentoraz Liptovsko-oravského seniorátu, sa uskutoční v prvú nedeľu po Veľkej noci - 23. apríla v Partizánskej Ľupči. Všetky stretnutia pri príležitosti tohto významného výročia sú súčasťou misijného podujatia "Oslobodení Božou milosťou".

Slávnostné služby Božie sa začnú v nedeľu o 10.00 h v Evanjelickom kostole v Partizánskej Ľupči. Kázeň prednesie superintendent ECAV v Českej republike Marián Čop, ktorý je zborovým farárom v Slovenskom evanjelickom cirkevnom zbore augsburského vyznania v Prahe. Liturgovať budú generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik, biskup Východného dištriktu ECAV Slavomír Sabol, seniorka Liptovsko-oravského seniorátu Katarína Hudáková a ďalší duchovní. Na organe bude hrať Janko Siroma.

Predsedníctvo ECAV na Slovensku v rámci programu odovzdá Cenu Leonarda Stöckela za rok 2017 profesorke Ing. arch. Janke Krivošovej a Ing. arch. Ondrejovi Mrlianovi.

Po službách Božích bude nasledovať odhalenie pamätníka k 500. výročiu reformácie pred evanjelickým kostolom v Partizánskej Ľupči. Tam sa veriaci stretnú aj na popoludňajšom programe o 14.00 h.

S prednáškou o histórii reformácie v Liptovsko-oravskom senioráte vystúpia Rastislav Stanček a Karol Dzuriak, historik z Liptovského múzea v Ružomberku. V programe budú účinkovať spevokoly z Partizánskej Ľupče, Hýb, Liptovského Jána a Párnice, dychové kvarteto z Oldřichova a ďalší.

V rámci popoludňajšieho programu členovia Predsedníctva ECAV odovzdajú pamätné medaily k 500. výročiu reformácie významným osobnostiam tohto seniorátu.

V Kultúrnom dome v Partizánskej Ľupči sa uskutoční program pre dorast a mládež. S divadelným predstavením vystúpia žiaci Evanjelického gymnázia Juraja Tranovského v Liptovskom Mikuláši. Program pre menšie deti bude v priestoroch tamojšej základnej školy.

V kultúrnom dome si návštevníci budú môcť pozrieť putovné výstavy "500 rokov reformácie ECAV na Slovensku" a "Vyšívaná história ECAV na Slovensku", ako aj prezentácie Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, Evanjelickej diakonie ECAV, vydavateľstiev Tranoscius a Vivit a iných inštitúcií.

Informáciu TASR poskytla Edita Škodová, tajomníčka pre mediálnu komunikáciu Generálneho biskupského úradu ECAV na Slovensku.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 19:48

HROZBA POVODNÍ: Žilinský kraj vyhlásil 3. stupeň v 11 obciach
Ide o okresy Žilina, Kysucké Nové Mesto, Bytča a Čadca, pričom v okrese Čadca je to na celom území. Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený aj na rieke Kysuca.

sk
včera 18:55

R. KALIŇÁK: Hoci dôkazy v justícii občas nestačia, nemožno rezignovať
Podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňákre reagoval na obvinenie voči poslancovi Národnej rady SR za ĽSNS Stanislavovi M., ktorý čelí obvineniu za trestné činy extrémizmu.

sk
včera 17:24

PRIESKUM: Členstvo v EÚ pozitívne vníma iba polovica Slovákov
U Slovákov sa posilnil pocit spätosti s EÚ, v odpovediach to vyjadrilo 54 percent opýtaných. Celkovo sa s EÚ cíti spätých 56 percent Európanov.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac