< sekcia Slovensko

Špecializovaný trestný súd oslobodil spod obžaloby Ľuboša F.

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, odvolal sa prokurátor.

Banská Bystrica 14. februára (TASR) - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Banskej Bystrici v stredu oslobodil spod obžaloby Ľuboša F., považovaného za bosa nitrianskeho podsvetia a ďalšieho obžalovaného Milana K. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, odvolal sa prokurátor.

"Podľa môjho názoru sa nemenila dôkazná situácia, svedkovia odpovedali aj po vrátení najvyšším súdom takisto a usvedčujú oboch zo žalovaných skutkov," uviedol prokurátor po vyhlásení rozsudku pre médiá. Podľa jeho názoru "len na základe toho, že niekto dostal zmiernenie trestu za to, že usvedčuje ostatných páchateľov, nemôžeme a priori jeho výpoveď považovať za nepravdivú".

Naopak, obhajoba vyjadrila s rozhodnutím ŠTS spokojnosť. "Mrzí ma, že trvalo trochu dlho dočkať sa spravodlivosti. Bez ohľadu na to sa domnievam, že ŠTS nemal inú možnosť, ako oslobodiť môjho klienta aj druhého obžalovaného spod obžaloby," uviedol právny zástupca Milana K. Viktor Kožiak. Ako dodal, na Slovensku by sa mala skončiť doba, keď sa získavajú miernejšie tresty za svedectvá, ktoré nemusia byť pravdivé.

Ľuboša F. prokurátor obžaloval z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Po stredajšom verdikte, keďže sa odvolal prokurátor, bude rozhodovať ešte Najvyšší súd SR.

Ľuboš F. v minulosti viackrát rázne pred novinármi odmietal akúkoľvek spojitosť s podsvetím. Čelil v minulosti viacerým obžalobám, či už na ŠTS v Pezinku, Najvyššom súde SR, Krajskom súde v Bratislave, Okresnom súde Bratislava II či Krajskom súde v Nitre.

Aktuálne s ním prebieha hlavné pojednávanie v prípade vraždy zakladateľa bratislavskej skupiny sýkorovcov - Miroslava Sýkoru, ktorá sa odohrala v roku 1997. V tomto prípade proces by mal pokračovať na jar tohto roku. Spolu s Ľubošom F. sú obžalované v tejto kauze ďalšie tri osoby.

Chronológia súdneho procesu so zločineckou skupinou tzv. piešťanských piťovcov.22. júna 2015 – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici sa začal megaproces s členmi a podporovateľmi zločineckej skupiny piťovci. Pred senát ŠTS sa postavilo 16 obžalovaných, z toho šiestich priviezli kukláči z väzby a troch z väzenia. Ostatní boli na slobode. Obžaloba ich vinila z 18 rôznych trestných skutkov.

Na lavici obžalovaných sedeli dvaja najvyššie postavení členovia gangu piťovci Miroslav A. a Ľuboš F., ale aj bývalý šéf piešťanskej kriminálky a istý čas aj pracovník Úradu boja proti organizovanej kriminalite v Bratislave Milan K.

4. decembra 2015 – Proces so zločineckou skupinou tzv. piešťanských piťovcov vyvrcholil. Senát pod vedením Jána Hrubalu vo výsledku podstatne zmiernil záverečný návrh prokuratúry. Z celkovo 16 obžalovaných členov a podporovateľov gangu odsúdil 13. Zvyšných troch oslobodil, medzi nimi i hlavného obžalovaného Miroslava A. Zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny súd uznal vinných iba Ľuboša F., Matúša Š. a Pavla V. Prvého z trojice odsúdil na trest odňatia slobody vo výške 15 rokov, zvyšných dvoch na osemročné väzenie. Všetkým trom súd vymeral trest prepadnutia majetku. Pezinský súd odsúdil aj Tomáša K., Milana K., Pavla B., Marcela B., Michala B., Dušana O., Marcela D., Jaroslava Č., Andreja B. a Romana D. Medzi zločinmi, ktorých sa mali dopustiť, je vydieranie, lúpež, poisťovací podvod, zločin porušovania domovej slobody a poškodzovania cudzej veci. Za ich spáchanie im boli uložené nepodmienečné tresty vo výške od necelých dvoch až do takmer štyri a pol roka. Jaroslav Č. a Andrej B. vyviazli s podmienkou a u Marcela D. súd dokonca upustil od uloženia trestu. Okrem Miroslava A. bol oslobodený aj Mário H. a Roman Č. Medzi odsúdenými je i bývalý šéf piešťanskej kriminálky a istý čas aj pracovník Úradu boja proti organizovanej kriminalite v Bratislave Milan K. Za spáchanie zločinu prijímania úplatku a zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa by si mal odsedieť podľa názoru ŠTS štyri a pol roka. Tresty väčšinou neboli právoplatné. Voči niektorým sa odvolali rovno v pojednávacej miestnosti prokurátor aj obžalovaní.

3. a 4. mája 2016 – Na Najvyššom súde SR sa začalo odvolacie konanie v kauze zločineckej skupiny takzvaných piešťanských piťovcov. Súd zamietol odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry SR a odvolania obžalovaných Tomáša Kadlubiaka, Pavla Berkyho, Michala Berkyho, Dušana Oláha, Romana Doležaja, Jaroslava Černého a Andreja Barana v prípade takzvaných piešťanských piťovcov.

25. januára 2017 - Proces - odvolacie konanie naplánované na Najvyššom súde (NS) SR s Ľubošom F., ktorý je považovaný za bossa nitrianskeho podsvetia, a spol. bolo zrušené z dôvodov disciplinárneho konania voči členke senátu NS SR Gabriele Š.

29. marca 2017 - Proces s Ľubošom F. sa na Najvyššom súde (NS) SR nekonal. Verejné zasadnutie vo veci Ľuboša F. a spol. sa konalo bez účasti Ľuboša F. a Milana K., ktorí sa ospravedlnili, pričom súhlasili s pojednávaním za prítomnosti ich právnych zástupcov. Pojednávanie bolo napokon odročené.

31. mája 2017 - Senát Najvyššieho súdu (NS) SR na verejnom zasadnutí v trestnej veci obžalovaného Ľuboša F. a Milana K. zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, zo začiatku decembra 2015. Najvyšší súd SR odvolanie prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky voči oslobodzujúcemu výroku rozsudku vo vzťahu k Mgr. Milanovi K. sa zamietol. Trestná vec obžalovaných Ľuboša F. a Mgr. Milana K. sa vrátila Špecializovanému trestnému súdu, pracovisko Banská Bystrica, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol. Proti uzneseniu senátu Najvyššieho súdu SR nie je prípustný riadny opravný prostriedok.


8. februára 2018 – Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, opäť otvoril kauzu tzv. piešťanských piťovcov a na lavicu obžalovaných sa okrem expolicajta piešťanskej kriminálky posadil aj Ľuboš F. Tvrdil, že je nevinný.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.