Slovensko

Štyri roky ministerstva školstva: Výber udalostí podľa TASR

TASR, 11. februára 2016 10:54

TASR prináša výberovú chronológiu udalostí v pôsobnosti Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠ) SR počas štvorročného obdobia súčasnej vlády.

Ilustračné foto Foto: TASR
Bratislava 11. februára (TASR) – Pred necelými štyrmi rokmi, 4. apríla 2012 vymenoval vtedajší prezident SR Ivan Gašparovič za nového premiéra predsedu najsilnejšej strany Smer-SD Roberta Fica. Na jeho návrh následne vymenoval 13 nových ministrov.

Členmi vládneho kabinetu sa stali:
podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák,
podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír,
podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák,
minister hospodárstva Tomáš Malatinský (do 2. 7. 2014; Pavol Pavlis 3. 7. 2014 – 5. 5. 2015; Peter Kažimír, poverený riadením ministerstva 6. 5. 2015 – 15. 6. 2015; Vazil Hudák 16. 6. 2015 – do dnes),
minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek,
minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek,
minister obrany Martin Glváč,
minister spravodlivosti Tomáš Borec,
minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter,
minister životného prostredia Peter Žiga,
minister školstva, vedy, výskumu a športu Dušan Čaplovič (do 2. 7. 2014; Peter Pellegrini 3. 7. 2014 – 25. 11. 2014; Juraj Draxler 26. 11. 2014 – do dnes),
minister kultúry Marek Maďarič,
ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská (do 5. 11. 2014; Viliam Čislák 6. 11. 2014 – do dnes).

Neskôr vo vláde pribudla funkcia podpredsedu vlády pre investície, ktorú obsadil Ľubomír Vážny (od 26. 11. 2012).

Výberová chronológia udalostí v pôsobnosti Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠ) SR počas štvorročného obdobia súčasnej vlády:

26. novembra 2012 – Začal historicky prvý neobmedzený štrajk školských zamestnancov. Zapojilo sa doňho asi 80 percent zamestnancov základných škôl, asi 70 percent zamestnancov stredných škôl a asi päť percent zamestnancov vysokých škôl. Ešte predtým, 13. septembra 2012, sa uskutočnil výstražný štrajk. Odborový zväz rozhodol o neobmedzenom štrajku 15. októbra toho roku. Rada zväzu vtedy oficiálne vyhlásila, že neprijíma ponuku vlády na päťpercentné zvýšenie platov školských zamestnancov. To by učiteľom prinieslo k výplate 36 eur mesačne, nepedagogickí zamestnanci by si prilepšili o 18 eur.

28. novembra 2012 – Odborári ohlásili prerušenie štrajku.

3. decembra 2012 – Vláda na dvaapolhodinovom rokovaní ponúkla školským odborárom opatrenia, na základe ktorých by hrubé platy zamestnancov škôl na budúci rok mohli vzrásť o vyše 7,5 percenta.

5. decembra 2012 - Školskí odborári neprijali ponuku vlády. Štrajk ostal naďalej prerušený.

11. decembra 2012 - Školskí odborári odštartovali štafetový štrajk.

13. decembra 2012 – Poslanci NR SR schválili zákon o štátnom rozpočte. Podľa neho mali platové tarify učiteľov a odborných zamestnancov školstva od roku 2013 vzrásť o päť percent. O rovnaké percento si mali prilepšiť aj nepedagogickí zamestnanci.

7. mája 2013 – Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) predniesol v parlamente na riadnom rokovaní školského parlamentného výboru správu o stave školstva. Podľa opozičných poslancov v nej chýbali riešenia a finančné záväzky.

7. mája 2013 – Školskí odborári zorganizovali v Bratislave zhromaždenie učiteľov, ktorí sa zišli pred Úradom vlády SR a pred parlamentom. Do hlavného mesta prišli učitelia podporiť systémové zmeny, ktoré sú pre školstvo podľa nich nevyhnutné. Poslancom odkázali, aby do správy o stave školstva zakotvili navýšenie investícií do školstva, a to každoročne o 200 miliónov eur, z čoho 140 miliónov by išlo na oblasť regionálneho školstva a 60 miliónov na vysoké školstvo.

3. júla 2014 - Prezident SR Andrej Kiska prijal demisiu ministra školstva Dušana Čaploviča (Smer-SD). Do funkcie ministra školstva vymenoval bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Petra Pellegriniho (Smer-SD).

22. októbra 2014 – Ustanovenia zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon), ktoré zaviedli priemer známok ako kritérium pre prijatie na strednú školu s maturitou, boli v rozpore s ústavou. Rozhodlo o tom plénum Ústavného súdu (ÚS) SR.

25. novembra 2014 - Hlava štátu Andrej Kiska prijal demisiu ministra školstva Petra Pellegriniho (Smer-SD) a na jeho miesto vymenoval vtedajšieho štátneho tajomníka rezortu Juraja Draxlera (nominant Smer-SD).

25. marca 2015 - Prezident SR Andrej Kiska podpísal nový zákon o odbornom vzdelávaní a príprave. Zabezpečiť mal plynulý prechod študentov stredných odborných škôl na trh práce bez potreby ďalšieho preškoľovania. Zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2015.

22. júla 2015 - Prezident SR Andrej Kiska odobril podpisom novelu školského zákona, ktorá obsahuje viacero zmien, aj opatrenia proti segregácii žiakov v školách.

24. júla 2015 - Ministerstvo školám mimoriadne poslalo 1,6 milióna eur, ktoré boli určené na učebnice angličtiny.

1. septembra 2015 - Nadobudlo účinnosť ustanovenie školského zákona, ktorými sa stanovujú minimálne počty žiakov v triede základnej školy a osobitné prípady, v ktorých zriaďovateľ základnej školy môže určiť nižší počet žiakov v triede, ako je stanovený minimálny počet žiakov v triede.

5. novembra 2015 – Svoju nespokojnosť so situáciou v školstve a postavením pedagóga prišlo pred Úrad vlády (ÚV) SR vyjadriť vyše 300 učiteľov. Protest s názvom Zraz dlhých nosov iniciovali bratislavskí učitelia, na bratislavské Námestie slobody však prišli aj zástupcovia učiteľov z iných regiónov Slovenska.

19. novembra 2015 - Niektoré školy na Slovensku zostali zatvorené. Dôvodom bola akcia Deň zdravia, keď učitelia išli darovať krv alebo absolvovali lekárske prehliadky. Pedagógovia chceli týmto podujatím poukázať na zlú situáciu v školstve.

10. decembra 2015 – Konala sa protestná akcia učiteľov pod názvom Babysitting Day. Organizátorom protestu bola Iniciatíva bratislavských učiteľov (IBU). Zámerom protestnej akcie bolo pripomenúť, že mzda slovenských učiteľov sa neodvíja od trhových pravidiel a je na úrovni sumy, ktorú sú ľudia ochotní zaplatiť za opatrovanie detí.

11. januára 2016 - Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) vyhlásila štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

21. januára 2016 - Zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU) sa stretli s ministrom školstva Jurajom Draxlerom (nominant Smeru-SD). Na splnení požiadaviek ISU sa nedohodli.

25. januára 2016 – Časť učiteľov vstúpila do ostrého, časovo neobmedzeného štrajku. Niektoré školy zostali zatvorené, inde vyučovanie prebieha v obmedzenom režime.

Učitelia žiadajú zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od budúceho roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Žiadajú, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila sedemročná obmedzená platnosť kreditov. Učitelia zároveň chcú, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:15

A.Danko sa stretne s predsedami českej vlády i zákonodarného zboru
Predseda slovenského parlamentu navštívi Českú republiku v dňoch 25. a 26. septembra. Časť jeho dvojdňového programu sa odohrá v Mladej Boleslavi.

sk
dnes 13:45

Nukleárna vojna svetu nehrozí, tvrdí F. Šebej
Šéf parlamentného zahraničného výboru F. Šebej povedal v súvislosti so Severnou Kóreou, že americká administratíva ako celok by nebola ochotná začať vojnu bez skutočne fatálneho dôvodu.

sk
dnes 13:40

Očkovanie proti chrípke preplácajú všetky zdravotné poisťovne
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča celkovú zaočkovanosť populácie vyššiu ako 30 percent, Slovensko malo takýto záväzok splniť tento rok.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac