Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Slovensko

Štyri vládne návrhy sú podľa M. Beblavého zlé alebo zavedú malé úpravy

Na snímke poslanec Miroslav Beblavý (nezaradená). Foto: TASR/Štefan Puškáš

Poslanec parlamentu Miroslav Beblavý sa rozhodol sa v rámci vládou prijatých zákonov bližšie pozrieť práve na právne normy, ktoré sú z oblastí, ktorým sa dlhodobo venuje.

Bratislava 21. septembra (TASR) – Štyri zo 17 zákonov, ktoré na dnešnom zasadnutí prerokovala vláda, sú buď zlé alebo Slovensku prinesú len kozmetické úpravy. Je o tom presvedčený nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý.

Rozhodol sa v rámci vládou prijatých zákonov bližšie pozrieť práve na tie právne normy, ktoré sú z oblastí, ktorým sa dlhodobo venuje. Zároveň majú podľa neho všetky štyri zákony spoločné to, že sa dotýkajú oblastí zásadných pre Slovensko a vidieť na nich, že situáciu nezlepšujú alebo ju dokonca aj zhoršujú. "Sú potvrdením toho, že tretia vláda Roberta Fica nemá lepší výkon ako prvá alebo druhá. Dokonca ho môže mať v niektorých oblastiach aj horší," zhodnotil Beblavý na dnešnej tlačovej konferencii v NR SR.

Napríklad návrh zákona o štátnej službe sa podľa poslanca prijal kvôli Európskej komisii, keďže bez jeho schválenia do konca roka by sa Slovensku zastavili eurofondy. "Vláda ním ide predstierať depolitizáciu štátnej služby. V skutočnosti ide o kozmetické zmeny, ktoré nič nezmenia," zdôraznil Beblavý. Zákon podľa neho vytvorí Radu pre štátnu službu, ktorej ale nedá žiadne reálne kompetencie. Zároveň sa ním podľa Beblavého zavádza systém hodnotenia, podľa ktorého by malo byť možné prepustiť úradníka, ak nebude dosahovať výkon.

"Zavádza však také nízke hranice tohto hodnotenia, že aj úradník, ktorý podľa hodnotenia nebude mať žiaden výkon a ani odborné znalosti, stále nemôže byť prepustený, ak má určité všeobecné znalosti a zúčastnil sa na nejakom vzdelávaní. To znamená, že prepustiť bude možné len niekoho, kto asi do práce ani nepríde," kritizoval Beblavý. Toto je podľa neho reforma po vzore Grécka.

Ďalším je zákon o Fonde na podporu vzdelávania. Ten podľa Beblavého zásadne zvyšuje úroky z pôžičiek pre učiteľov aj študentov a návrh podľa neho ruší súčasný systém motivácie pre učiteľov, aby dlhodobo zostávali v školstve, čo bol vlastne zmysel týchto pôžičiek.

Čo sa týka návrhu zákona o poisťovníctve, ten podľa poslanca prináša novú osempercentnú daň z poistenia. "V prvom rade ide o zlyhanie vlády a osobitne ministra financií, keď sme nielen v tomto svedkami prijímania nových daní v čase vysokého hospodárskeho rastu,“ konštatoval Beblavý. Táto daň je teda podľa neho vzhľadom na obrovský rast verejných príjmov nepotrebná. Okrem toho, Slovensko má podľa poslanca jednu z najnižších mier poistenia v Európe, a týmto sa ľuďom poistenie ešte zdraží.

Posledným je zákon o verejných výskumných inštitúciách, o ktorom vláda dnes tiež rokovala, ale diskusiu prerušila. Zákon by mal zabezpečiť transformáciu Slovenskej akadémie vied (SAV). Do tohto zákona sa podľa Beblavého vkladajú veľké nádeje, že prispeje k tomu, aby slovenská veda povstala z popola. "Musím bohužiaľ konštatovať, že zákon neobsahuje nič, na základe čoho by sme si mohli myslieť, že jeho schválenie významnejšie zlepší podmienky v slovenskej vede," zhodnotil poslanec.

Rezort školstva reaguje


Podľa ministerstva školstva návrh zákona o Fonde na podporu vzdelávania upravuje spôsob výpočtu úrokovej sadzby poskytovaných pôžičiek vychádzajúc z dlhodobo stabilnej základnej úrokovej miery ustanovenej Európskou centrálnou bankou. "Pričom výška úrokovej miery ostane aj naďalej výrazne nižšia ako úročenie porovnateľných spotrebných úverov v komerčných bankách," reagovali z komunikačného odboru rezortu.

Základným problémom fondu pri poskytovaní pôžičiek je podľa ministerstva nedostatok finančných prostriedkov, čo sa prejavuje aj tým, že fond dokázal v posledných troch rokoch poskytnúť pôžičku len necelým 60 % žiadateľov. "Pri ponechaní súčasného nastavenia úrokovej miery a nedofinancovaní fondu zo zdrojov štátneho rozpočtu alebo z iných zdrojov by bolo možné vyhovieť maximálne 1300 uchádzačom o pôžičku ročne, čo predstavuje pokles viac ako 40 % oproti súčasnosti," vyčíslil rezort.

V prípade návrhu zákona o verejných výskumných inštitúciách bolo rokovanie prerušené, takže tento materiál bude podľa ministerstva ešte predmetom diskusie.