Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. máj 2024Meniny má Ferdinand
< sekcia Slovensko

Spotrebiteľská dôvera v decembri klesla

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Spotrebiteľská atmosféra sa oproti minulému mesiacu zhoršila. Sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery klesol na negatívnu úroveň 5,4 v dôsledku nárastu nedôvery pri všetkých zložkách.

Bratislava 28. decembra (TASR) - Trojmesačný kĺzavý priemer indikátora ekonomického sentimentu (IES) v decembri 2017 oproti minulému mesiacu klesol o 2,2 bodu na úroveň 103,3, a to najmä v dôsledku zníženia dôvery v službách, obchode a medzi spotrebiteľmi. Aktuálne IES zaostáva za hodnotou dlhodobého priemeru o 0,7 bodu a prevyšuje výsledok rovnakého obdobia minulého roka o 0,5 bodu. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Indikátor dôvery v priemysle v decembri vzrástol o 3,7 percentuálneho bodu na hodnotu 5,7. Vývoj indikátora priaznivo ovplyvnil pokles zásob hotových výrobkov a rast objednávok.

V decembri indikátor dôvery v stavebníctve oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 1,5 bodu na negatívnu hodnotu 1,5 vplyvom priaznivejších hodnotení celkovej úrovne objednávok a očakávanej zamestnanosti. Aktuálny výsledok prevyšuje dlhodobý priemer o 24,5 bodu.

Indikátor dôvery v obchode klesol v decembri v porovnaní s novembrom o 1,3 percentuálneho bodu na hodnotu 21 vplyvom negatívneho hodnotenia očakávaných podnikateľských aktivít.

Indikátor dôvery v službách počas decembra pokračoval v poklese, jeho záporná hodnota 0,7 sa v porovnaní s novembrom znížila o 6,7 bodu. Priaznivý vývoj hodnotení očakávaného dopytu bol prevážený nepriaznivým vývojom názorov na súčasný dopyt a podnikateľskú situáciu.

Spotrebiteľská atmosféra sa oproti minulému mesiacu zhoršila. V decembri sezónne očistený indikátor spotrebiteľskej dôvery klesol o 1,4 bodu na negatívnu úroveň 5,4 v dôsledku mierneho nárastu nedôvery pri všetkých zložkách (odhadovaný vývoj finančnej situácie a perspektívy úspor v domácnosti, očakávaný vývoj ekonomickej situácie a čiastočne i nezamestnanosti v krajine). Respondenti boli o 0,4 bodu pesimistickejší ako v rovnakom období minulého roka a aktuálny výsledok prevyšoval dlhodobý priemer.