< sekcia Slovensko

Tretím kandidátom na predsedu NS je sudca Ivan Rumana

Ilustračné foto Foto: TASR

Sudca NS SR Ivan Rumana sa dnes sám navrhol Súdnej rade.

Bratislava 20. augusta (TASR) - Súdnej rade SR boli doposiaľ doručené tri návrhy kandidátov na predsedu Najvyššieho súdu (NS) Slovenskej republiky. Okrem bývalej podpredsedníčky NS Daniely Švecovej, sudcu tohto súdu Daniela Hudáka, oddnes kandiduje aj ďalší sudca NS Ivan Rumana.

O tom, že sa sám dnes navrhol za kandidáta písal ako prvý portál TREND.sk. Rumana v oznámení Súdnej rade zdôvodňuje, že predloženie osobnej kandidatúry vníma ako prihlášku do výberového konania. "Preto nepredkladám zoznam podporovateľov mojej kandidatúry a ani som nesúhlasil s tým, aby ma navrhla iná oprávnená osoba," uvádza sudca.

"Kancelária Súdnej rady SR potvrdzuje, že tretím kandidátom na predsedu Najvyššieho súdu SR je Ivan Rumana, sudca Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Súdna rada SR podľa článku 14 odseku 1 Rokovacieho poriadku Súdnej rady SR návrhy kandidátov na predsedu Najvyššieho súdu prerokuje a posúdi, či spĺňajú náležitosti uvedené v článku 12 a článku 13 Rokovacieho poriadku," informovala dnes TASR Kancelária Súdnej rady SR.

Švecovú navrhla Sudcovská rada Krajského súdu v Trnave. Daniel Hudák sa na voľbe zúčastní ako kandidát sudcov NS, spresnila Kancelária Súdnej rady SR. Kandidátov možno navrhovať do piatka 22. augusta. Či oznámi svojho kandidáta aj minister spravodlivosti Tomáš Borec, nie je známe.

Hudák je bývalým štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti. Dvojkou rezortu bol počas prvej vlády Roberta Fica v rokoch 2006 až 2010. V minulosti viedol Okresný a neskôr i Krajský súd v Žiline.

Ďalšia voľba predsedu NS sa uskutoční 16. septembra v Bratislave. V predchádzajúcej voľbe 19. mája v Sobranciach neuspel doterajší predseda Štefan Harabin ani predsedníčka občianskoprávneho kolégia NS Jana Bajánková.

Žiaden z nich nezískal v opakovanej voľbe potrebný počet hlasov. V tomto termíne neúspešne kandidovala aj predsedníčka správneho kolégia NS Zuzana Ďurišová.

Päťročné funkčné obdobie uplynulo doterajšiemu šéfovi NS SR Štefanovi Harabinovi 22. júna. Súd odvtedy vedie jeho podpredsedníčka Jarmila Urbancová. Na druhom kole voľby predsedu NS sa nemôžu zúčastniť kandidáti z prvého kola. Harabin, ale aj Bajánková a Ďurišová by tak mohli opäť kandidovať až v prípadom treťom kole.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.