Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Slovensko

Súdny dvor EÚ priznal odškodné Marianovi Kočnerovi

Na archívnej snímke podnikateľ Marian Kočner. Foto: TASR - Jakub Kotian

Nezákonné spracovanie údajov porušilo právo Kočnera na rešpektovanie jeho súkromného a rodinného života a nepriaznivo zasiahlo "jeho česť a povesť", skonštatoval Súdny dvor EÚ v utorkovej správe.

Luxemburg 5. marca (TASR) - Súdny dvor EÚ rozhodol, že dáta z telefónov slovenského podnikateľa Mariana Kočnera po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej boli zverejnené nezákonne a spôsobilo mu to nemajetkovú ujmu, informuje TASR.

Nezákonné spracovanie údajov porušilo právo Kočnera na rešpektovanie jeho súkromného a rodinného života a nepriaznivo zasiahlo "jeho česť a povesť", skonštatoval Súdny dvor EÚ v utorkovej správe. Zároveň priznal Kočnerovi náhradu škody vo výške 2000 eur.

Súdny dvor EÚ tak zrušil rozsudok súdu nižšej inštancie v tomto prípade.

Európsky policajný úrad (Europol) na žiadosť slovenských úradov, ktoré v roku 2018 vyšetrovali smrť slovenského novinára a jeho snúbenice, získal údaje uložené v dvoch mobilných telefónov patriacich slovenskému podnikateľovi. Predmetné informácie, ktoré zahŕňali prepisy súkromnej komunikácie, následne v máji 2019 zverejnili slovenské médiá.

Kočner podal žalobu na Všeobecný súd EÚ, v ktorej žiadal od Europolu náhradu vo výške 100.000 eur za nemajetkovú ujmu, ktorú utrpel. Súd v septembri 2021 túto žiadosť zamietol s tým, že podnikateľ nepreukázal súvislosť medzi údajnou škodou a konaním Europolu.

Kočner sa následne obrátil na Súdny dvor EÚ. Ten rozhodol, že podľa práva EÚ sú Europol a členský štát, v ktorom došlo k nezákonnému spracovaniu údajov v rámci spolupráce týchto subjektov, za škodu zodpovedné "spoločne a nerozdielne". Súdny dvor EÚ vo vyhlásení uviedol, že Kočner musí preukázať iba to, že protiprávne spracovanie údajov mu spôsobilo ujmu.