Slovensko

Súdy nariadili zatiaľ elektronický monitoring šiestich osôb

TASR, 14. marca 2016 14:37

Moderný systém za 22 miliónov eur bez DPH umožňuje monitoring 2000 osôb.

Na snímke náramok a domáca stanica na elektronický systém monitoringu osôb v praxi. Bratislava. Foto: TASR - Michal Svítok
Bratislava 14. marca (TASR) – Za prvé viac ako dva mesiace prevádzky systému ESMO nariadili súdy elektronický monitoring šiestich osôb. Väčšina prípadov sa týka takzvaných ochranných opatrení. Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti.

Okrem trestu domáceho väzenia – čo bol prvý prípad nasadenia ESMO - nariadili súdy podľa hovorkyne ministerstva Alexandry Donevovej použitie techniky pri zákazoch priblíženia sa k osobe alebo miestu a tiež pri kontrole zákazu používania alkoholických nápojov.

Moderný systém za 22 miliónov eur bez DPH umožňuje monitoring 2000 osôb. Ministerstvo od neho očakáva podstatný nárast alternatívnych trestov. Fakt, že sa tak zatiaľ nedeje, rezort neznepokojuje.

Za úspech považuje, že systém zameraný na podporu alternatívnych trestov a ochranu obetí trestných činov sa postupne začína využívať na celom Slovensku. Vzhľadom na priemernú dĺžku trestného konania podľa Donevovej pôvodne očakávali, že prvé prípady sa vo väčšom počte začnú objavovať približne v apríli.

„Rozhodnutia súdov naprieč celým Slovenskom potvrdzujú, že tento systém, ktorý sme zaviedli, skutočne riadne funguje. Som presvedčený o tom, že nič už nebráni jeho používaniu v trestnom aj civilnom konaní, pevne verím, že rozsah jeho nasadenia bude postupne rásť,“ uviedol v tejto súvislosti minister spravodlivosti Tomáš Borec.

Prvý náramok na nohu odsúdeného nasadil Okresný súd v Martine 13. januára. Šlo o muža odsúdeného za výtržníctvo, ktorému uložil trest domáceho väzenia spolu so zákazom požívania alkoholu. Jeho dodržiavanie sa kontroluje pomocou špeciálneho zariadenia na zisťovanie alkoholu v dychu.

Ministerstvo nezverejnilo štruktúru ďalších piatich nariadených trestov ani podrobnosti o nich. Rozhodnutia vydali súdy v Bratislave, Žiline, Prešove a v Starej Ľubovni. Nasadenie systému ESMO v ďalších prípadoch sa podľa Donevovej plánuje. Podmienky na vydanie ďalších rozhodnutí sa k dnešnému dňu skúmali v konaniach vedených pred súdmi v Lučenci, Brezne a Novom Meste nad Váhom, vysvetlila.

Pri uložení zákazu priblíženia sa k určitej osobe musí mať páchateľ okrem elektronického náramku umiestneného na nohe aj špeciálne GPS zariadenie, pomocou ktorého je jeho pohyb neustále monitorovaný aj mimo jeho domova.

„Ďalšie zariadenie má pri sebe obeť, ktoré chránenej osobe signalizuje, ak sa k nej páchateľ snaží priblížiť. Prípadné bezpečnostné a prevádzkové incidenty v nepretržitej prevádzke zaznamenáva operačné stredisko, ktoré bolo zriadené na ministerstve spravodlivosti,“
priblížila Donevová.

Projekt ESMO vstúpil do ostrej prevádzky od januára 2016 – presne po desiatich rokoch od nadobudnutia účinnosti nových trestných kódexov. Jeho hlavným cieľom je výraznejšie presadiť alternatívny trest domáceho väzenia, ktorého udeľovaniu sa sudcovia doteraz vyhýbali.

Systém umožňuje monitoring 2000 osôb. Slovensko nakúpilo 1000 elektronických monitorovacích náramkov, 500 zariadení na monitoring pomocou GPS signálu, 250 zariadení na telefonický monitoring, ako i zariadenia pre probačných a mediačných úradníkov.

Odsúdený bude môcť chodiť riadne do práce. Doma sa bude musieť zdržiavať v stanovených hodinách, čo bude monitorovať práve elektronický náramok nasadený na jeho nohu. Ďalšie zariadenie bude v pravidelných intervaloch monitorovať jeho dych, či nepožil alkoholické nápoje.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:34

Javorčík:Slovensko a V4 musia byť pripravené na dekarbonizáciu dopravy
Podľa Javorčíka je pravdepodobné, že Slovensko sa počas pol roka na čele EÚ bude zaoberať aj tým, ako budú členské krajiny zdieľať ciele na znižovanie emisií.

sk
včera 21:09

Drucker verí, že nový šéf VšZP nájde dohodu s Vaďurom o jeho pôsobení
Podľa ministra zdravotníctva neexistuje spôsob, ako doterajšieho riaditeľa poisťovne prepustiť.

sk
včera 20:59

Asi polovici úmrtí sa dá na Slovensku predísť, ukázali štatistiky
Najlepšie v rámci V4, čo sa týka štatistík o zbytočných úmrtiach, dopadlo Poľsko.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac