Slovensko

SULÍK: Členstvo v Slovenskej poľovníckej komore by malo byť dobrovoľné

TASR, 26. februára 2016 12:21, aktualizované 26. februára 15:38

Myslíme si, že by malo existovať minimum komôr s povinným členstvom a z tých vyše 20, ktoré na Slovensku máme, väčšina by nemala mať povinné členstvo, povedal predseda strany Sloboda a Solidarita.

Na snímke predseda SaS Richard Sulík Foto: TASR/AP
Bratislava 26. februára (TASR) – Členstvo v Slovenskej poľovníckej komore (SPK) by malo byť dobrovoľné. Uviedol to dnes na tlačovej konferencii predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík v súvislosti s memorandom občianskeho združenia poľovníckych organizácií Hubert, ktoré podpísali okrem SaS, aj strany OĽaNO, KDH, Sieť a Most-Híd.

"Myslíme si, že by malo existovať minimum komôr s povinným členstvom a z tých vyše 20, ktoré na Slovensku máme, väčšina by nemala mať povinné členstvo. Preto veľmi radi podpíšeme takéto memorandum. Navyše si myslíme, že poslanec NR SR za Smer-SD Tibor Lebocký si tú komoru pre seba sprivatizoval s veľmi nejasnými otázkami ohľadom účtovníctva," povedal Sulík.

Slovenská poľovnícka komora je podľa poslanca Národnej rady SR Igora Hraška (OĽaNO) netransparentná, pretože poľovníci nevedia kam idú nimi vyzbierané finančné prostriedky z členských príspevkov. "Jediné, čo potrebujeme je, aby komora bola dobrovoľná a transparentne fungujúca," podčiarkol Hraško.

Úlohou združenia poľovníckych organizácií Hubert je podľa Petra Cagalu zmena zákona o poľovníctve, ktorého znenie sa v uplynulom období dostalo s pomocou pravicových strán na Ústavný súd SR. Ten podľa Cagalu vo štvrtok (25. 2.) oznámil, že pojednávanie vo veci príslušného podania bude 16. marca 2016. "Zákon ustanovuje poľovnícku komoru, pričom o podrobnostiach má rozhodnúť jej snem. Snem však rozhodol, že všetci poľovníci a poľovnícke organizácie musia byť členmi v komore a musia za členstvo platiť," priblížil okrem iného Cagala.

Memorandum občianskeho združenia poľovníckych organizácií Hubert a pravicových strán podľa Cagalu obsahuje požiadavku na zrušenie povinného členstva v SPK, či požiadavku na zrušenie predlžovania poľovných lístkov. "Chceme komoru dobrovoľnú, transparentnú, prospešnú. Chceme zároveň, aby sa urobila novela zákona v prospech všetkých obyčajných poľovníkov a nie v prospech bossov slovenského poľovníctva," doplnil Cagala.

Snahu zjednodušiť život poľovníkom podporuje aj opozičná strana Most-Híd. "Strana Most–Híd sa dlhodobo zasadzuje za zníženie byrokracie a administratívnej záťaže občanov. Pri naplnení tohto cieľa sme sa podieľali aj pri podaní na Ústavný súd SR v otázke povinného členstva poľovníkov v Slovenskej poľovníckej komore," uviedla strana vo svojom stanovisku.

"Rozhodli sme sa preto podpísať aj memorandum o spolupráci so združením poľovníckych organizácií Hubert," vyhlásil podpredseda Most-Híd Zsolt Simon. Podľa neho výsledkom snáh by malo byť zrušenie povinného členstva poľovníkov v SPK, celoživotná platnosť poľovného lístka, ako aj zníženie zbytočných poplatkov. "Našou programovou snahou je znižovanie administratívnej záťaže a byrokracie napriek celým spektrom verejnej správy," dodal Simon.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:42

LAJČÁK: Počas rozpravy Valného zhromaždenia som mal vyše 50 stretnutí
Slovenský diplomat M. Lajčák sa na stretnutí s prezidentom USA Donaldom Trumpom zhodli, že v centre pozornosti Organizácie Spojených národov musia byť ľudia

sk
dnes 5:30

Do ďalšieho pracovného dňa nás naladia príjemné teploty
Predpoveď počasia na utorok 26. septembra.

sk
včera 21:27

Kandidát na šéfa BBSK J. Lunter kritizoval Kotlebov úrad, ten sa bráni
Podľa Luntera a jeho tímu Kotleba stopol dotácie aj pre divadelný festival Divadelná Chalúpka a športové podujatie Beh nočným Breznom.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac