< sekcia Slovensko

G. PAPAGIANNIS: Zvyšok sveta by sa mal učiť od Slovenska

George Ch. Papagiannis Foto: TABLET.TV

Hosťom Pavla Demeša v relácii SVET Tu a teraz je riaditeľ UNESCO pre mediálne vzťahy so sídlom v Paríži George Christos Papagiannis.

Bratislava 9. septembra (TABLET.TV) - Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) udelila včera medzinárodnú cenu gramotnosti Slovenskému občianskemu združeniu (OZ) Svatobor, ktoré pracuje s rómskymi komunitami."Tých cien sa odovzdáva na celom svete len päť", zdôraznil George Ch. Papagiannis v rozhovore s P. Demešom a pokračoval: "Jednu z nich dostala práve táto organizácia, ktorá riešila otázku, ktorá sa rieši v celej Európe, a síce aký vzťah majú Rómovia k svojmu vlastnému kultúrnemu náboju, ktorý z nich robí tulákov, čiže sú neustále v pohybe. Im ide o to, aby mali po čom kráčať, ale nevyhnutne nepotrebujú užívať plody zeme a zapúšťať korene."

Papagiannis neskrýval nadšenie z takéhoto prístupu a na záver témy poznamenal: "Zvyšok sveta by sa mal učiť od Slovenska a mal by to chápať ako najlepšiu prax, ako modelové a jednoduché riešenie niečoho, čo bolo veľmi dlho veľkým problémom."

P. Demeš sa v rozhovore s vysokým predstaviteľom UNESCO dotkol aj následkov vojnových konfliktov či barbarských činov, ako bolo zničenie Chrámu boha Béla v starobylom sýrskom meste Palmýra.

George Papagiannis pri návšteve Slovenska nevynechá ani prehliadku miest zaradených do programu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Kým na celej planéte je týchto miest spolu 1035, na Slovensku ich je sedem.

Pozrite si reláciu SVET Tu a teraz.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.