Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

B. Zala: Vyššia účasť v eurovoľbách môže byť prejavom väčšieho strachu

Europoslanec Boris Zala, archívna snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Europoslanec z frakcie európskych socialistov vidí problém aj v tom, že na Slovensku sa európske témy veľmi neudomácnili.

Štrasburg/Bratislava 30. júla (TASR) – Kedysi ľudia viac verili, že v európskych otázkach budú záujmy Slovenska zastupovať rovnako dobre skoro všetci. Spoliehali sa na nich. To vníma europoslanec Boris Zala z frakcie európskych socialistov ako najväčší problém. Uviedol to pre TASR počas júlovej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu.

"Dnes je to už trošička dramatickejšie. Spôsobila to teda hlavne migrácia. Ľudia si pravdepodobne budú vyberať teraz oveľa citlivejšie strany, ktoré budú podporovať aj v európskych voľbách. A možno práve obava z negatívneho zvýši účasť ľudí na voľbách. Čiže tá vyššia účasť na voľbách nemusí byť prejavom väčšieho záujmu o Európu, ale skôr väčšieho strachu. Kdežto predtým ten strach nebol, ľudia dôverovali, že áno, v tej EÚ je všetko v poriadku," konštatoval Zala.



Problém vidí aj v tom, že na Slovensku sa európske témy veľmi neudomácnili. "Nepokladáme ich za svoje vlastné. Vidím problém aj vo vláde. Hovorím to veľmi otvorene, pretože počnúc predsedom vlády cez ministrov veľmi málo tematizujú problémy, ktoré riešia na úrovni EÚ. Treba otvorene povedať, že vlastne 85 percent problémov života občanov SR sa rieši v európskych inštitúciách," zdôraznil. Zároveň si myslí, že politici by mali o európskych témach podstatne viac diskutovať, informovať, napríklad prostredníctvom tlače, cez médiá, vo verejných diskusiách, ale aj na úrovni parlamentu.

Nedávne výsledky prieskumu EÚ Eurobarometer poukázali na to, že o voľby do EP, ktoré sa uskutočnia v máji 2019, má záujem 30 percent opýtaných Slovákov. Naopak, až 68 percent opýtaných o tieto voľby záujem nemá. Najviac respondentov (54 percent) je presvedčených, že ich hlas nič nezmení, 48 percent nezaujíma politika ani voľby vo všeobecnosti a takmer polovica opýtaných (47 percent) vyslovila názor, že nedôveruje politickému systému. Účasť slovenských voličov bola v EÚ najnižšia (13,05 percenta).