< sekcia Slovensko

VIDEO: Minister vnútra odovzdal horským záchranárom 11 nových áut

Na snímke vľavo minister vnútra SR Robert Kaliňák. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Model áut, ktorý doteraz používali, sa prestal vyrábať.

Terchová 22. septembra (TASR) – Horskej záchrannej službe (HZS) dnes odovzdal vo Vrátnej doline podpredseda vlády SR a minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) jedenásť nových terénnych áut Toyota Land Cruiser.

"Ide o extrémne terénne vozidlo, ktoré má minimum elektroniky a dokáže odolať najťažším podmienkam. V uplynulom roku sme ho zaradili aj na ochranu našej ukrajinskej hranice a veľmi sa osvedčuje. A tak bolo načase, aby sa do najťažších terénov, ktoré zdolávajú horskí záchranári, dostala nová technika. Vozidlo stojí 59.000 eur aj s výbavou. Myslím si, že je to najlepší pomer cena – výkon," povedal Kaliňák.

Riaditeľ HZS Jozef Janiga pripomenul, že prvých šesť vozidiel dostali už minulý rok. "Naši ľudia mali možnosť jeden rok na nich jazdiť a odozvy sú len a len kladné. Model áut, ktoré sme doteraz používali sa prestal vyrábať. Čiže sme stáli naozaj pred veľkou dilemou. Či vôbec bude nejaká adekvátna náhrada. Práve tento typ vozidla nás milo prekvapil a som naozaj veľmi rád, že ho máme," zdôraznil Janiga.Najstaršie vozidlo HZS má podľa neho 19 rokov. "Keď si predstavíme v akých podmienkach, v akom teréne jazdí, tak je to malý zázrak. Myslím si, že dozrel čas, aby sme techniku vymenili a zabezpečili spoľahlivosť. Aby sa naozaj počas záchrannej akcie niečo nestalo, a potom sme odkázaní len na vlastné nohy. Priemerný vek všetkých vozidiel je viac ako desať rokov a bez týchto jedenástich máme celkovo 57 vozidiel," doplnil riaditeľ HZS.

Odovzdanie nových terénnych áut vo Vrátnej doline malo podľa ministra vnútra pripomenúť aj masívny zosuv pôdy spred troch rokov. "Som rád, že v tom čase horskí záchranári vykonali malý zázrak. Pretože zosuv pôdy, ktorý sa uprostred turistického centra obišiel bez obetí na životoch, je vo svetovom meradle naozaj veľmi výnimočný. A za to určite môžeme poďakovať rýchlej reakcii horských záchranárov. Aj preto sme si pri zásadnej obnove ich terénnych vozidiel zvolili toto miesto. Aby sme tak zavŕšili etapu obnovy časti nášho národného pokladu – slovenskej prírody," podotkol Kaliňák.

"Vrátna dolina bola opäť kompletne obnovená. Aj všetky cesty, ktoré boli zmetené z povrchu zemského a slúžia dnes turistom. Celá obnova bola vo viacerých fázach. Podieľal sa na nej Slovenský vodohospodársky podnik, ŽSK aj obec Terchová. Na opravy boli použité prostriedky na úrovni 6 milión eur," dodal predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.